Pedagogický projekt „Domáce zvieratá“ pre deti druhej mladšej skupiny. Súhrn priamo edukačných aktivít v druhej juniorskej skupine na tému „Pets Animals 2 junior group

Cieľ:

1. Obohatiť a systematizovať slovnú zásobu.

2. Aktivujte a posilnite reč na tému "Domáce zvieratá"

3. Rozvíjať pozornosť, myslenie, pamäť, zrakové vnímanie.

Úlohy:

1. Upevnenie zovšeobecňujúceho pojmu „domáce zvieratá“.

2. Zvyšovanie pozornosti k vlastnej reči, záujem o hodiny na rozvoj reči.

3. Rozvoj rečovej činnosti detí.

4. Tvorenie podstatných mien s deminutívnymi príponami.

5. Rozvoj artikulačnej motility.

6. Formovanie dýchania reči.

7. Rozvoj všeobecných pohybových schopností.

Vybavenie:

Hračka - mačka, obrázky zvieratiek a ich mláďat.

Lexikálny materiál:

Slová sú veci: mačka, mačiatka, pes, šteniatka, krava, teľatá, koza, kozliatka, ovce, baran, jahňatá, kôň, kôň, žriebätá, prasa, prasiatka.

Slová - znaky: Domov.

Slová - činy: mňau, štekať, búchať, bľabotať, chrapčať.

S.Ya Marshak "Mačací dom"

A.V. Kaygorodtsev "Stishat o zvieratách"

V. Lunin "Nešál, mačiatko moje"

N. Migunova "Kačka"

N. Nekrasov "Muž s nechtíkom"

napr. Karganova "Na farme"

Pokrok v lekcii

jaOrgmoment

Zhromaždime deti v kruhu -

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ

Chytíme sa pevne za ruky

A usmievame sa na seba.

Usmejem sa na teba a vy na seba,

Aby sme mali po celý deň dobrú náladu.

II. Hlavná časť

Hádajte, kto nás prišiel navštíviť.

Tajomstvo

Zavolám - a príde, bude ležať na kolenách,

Ak sa naozaj opýtam, povie mi rozprávku.

Mäkká srsť, okrúhle oči,

A dlhé fúzy sa rozchádzajú od líc.

Jemne šúcha chodidlá, ak chce jesť,

Rád kotúľa babičkinu loptičku labkou.

Sivé myši pred ňou utekajú.

Pred kým utekajú, viete, deti? (mačka)

"Správne! Je to mačka. Kitty prišla do našej škôlky! Dnes má narodeniny a rozhodla sa pozvať svojich zvieracích kamarátov. Čo myslíte, kto príde k našej oslávenkyni?

D / hra "Kto sa skryl?" (tvorba privlastňovacích prídavných mien)

opatrovateľka(ukazuje obrázok). „Všetci hostia už prišli, ale schovali sa, aby prekvapili mačiatka. Aby sa k nej zvieratá dostali, musíte ich uhádnuť a pomenovať.“

deti: (tvorte vety na obrázku). „Prišla krava, pretože je vidno kravskú hlavu. Prišiel pes, pretože je viditeľná hlava psa. Prišiel kôň, pretože je viditeľná konská hlava. Prišla koza, lebo vidno koziu hlavu. Ovca prišla, pretože je viditeľná ovčia hlava."

Dychové cvičenia

"Takže všetky zvieratá vyšli von a začali blahoželať oslávenkyni." Pripomeňme si, aké zvuky vydávajú zvieratá.

Deti s výkrikovou intonáciou dokončujú onomatopoju: „Pes zaštekal - (luk-wau). Krava bučala - (mu-mu). Kôň zarehotal - (jarmo-choď). Koza zbadala - (ja-ja). Ovca bľačala - (be-e-e). A mačiatko na ne odpovedalo mňau – (mňau-mňau).

Ako možno všetky tieto zvieratá nazvať jedným slovom?

Deti: "Toto sú domáce zvieratá."

-"Prečo sa tak volajú?"

Deti: „Keďže žijú vedľa človeka, prinášajú mu úžitok. A muž sa o nich stará.“

- „Výborne! Dnes v triede budeme hovoriť o domácich miláčikoch.

Artikulačná gymnastika

A teraz si, chlapi, predstavme, že sa nám jazyk zmenil na „Koňa“.

Toto je kôň Grey Side. Keď sa rozbehne, kopytá jej klopkajú. Naučte svoj jazyk krásne klikať, ak sa chcete hrať s koňom.

Som kôň Grey Side,

Tsok - tsok - tsok,

zaklopem kopytom,

Tsok - tsok,

Ak chceš, budem!

Tsok - tsok.

(úsmev. Otvor ústa. Pomaly klikaj špičkou jazyka. Urob to spodná čeľusť a pery sa nehýbali, ale pracoval iba jazyk).

Zloženie rozprávky "Zvierací spor".

„Zvieratá vyšli na lúku na prechádzku a zrazu medzi nimi vznikol spor: kto je najužitočnejšie zviera. Každý z nich dokázal, že práve on je najužitočnejší. Teraz si spoločne pripomenieme, aké výhody prináša každé zvieratko, a pokúsime sa zostaviť rozprávku „Zvierací spor“. (Rozdáva deťom zvieratká z prstového divadla). Raz sa domáce zvieratá zhromaždili na dvore majiteľa a začali sa hádať, ktoré z nich je pre človeka najpotrebnejšie.

Deti: (v reťazi vymyslia rozprávku).

"povedal pes: "WOF WOF. Strážim domček, paničku s majiteľom, dvor a všetky zvieratká na dvore. Dávam pozor, aby chuligáni neliezli do záhrady a líška sa nedostala do kurníka. Som najpotrebnejšie domáce zviera.

Mačka nesúhlasila.: "Mňau mňau. Moja najdôležitejšia práca. Myši chytám v pivnici a na povale. Som najpotrebnejšie domáce zviera.

Zasiahla krava: „Moo. Hostiteľke dávam mlieko, smotanu, tvaroh a kyslú smotanu. Som najpotrebnejšie domáce zviera.

Prstová gymnastika "Burenushka"

A teraz si pripravte ruky, trochu sa pohráme s prstami.

Daj mi mlieko, Burenushka, Ukážte, ako sa dojí krava: natiahnite ruky dopredu so zaťatými päsťami, striedavo ich spúšťajte a zdvíhajte
Aspoň trochu - na dne.
Mačiatka na mňa čakajú Vytvorte "náhubok" prstov.
Malí chalani.
Dajte im lyžicu smotany Ohnite prsty na oboch rukách, počnúc veľkými, pre každý názov mliečneho výrobku
Trochu kreativity
Oleje, jogurty,
Mlieko na kašu.
Dáva zdravie všetkým Ešte raz ukáž, ​​ako sa dojí krava
Kravské mlieko.

Ale koza bola pobúrená: "Ja - e - e. Tiež dávam mlieko, a dokonca aj úžasné teplé páperie. Som najpotrebnejšie domáce zviera.

Ovca bľačala: "Be-e-e. A dávam nádhernú teplú vlnu." Som najpotrebnejšie domáce zviera.

Kôň po vypočutí ovečky povedal: „Igo-go. A ja riadim majiteľa, pomáham mu robiť všetku ťažkú ​​prácu. Som najpotrebnejšie domáce zviera."

opatrovateľka : “V tom čase vyšiel majiteľ a povedal: “Naozaj vás všetkých potrebujem, všetci sú pre mňa veľkým prínosom.” A všetky zvieratá súhlasne prikývli hlavami."

Telesná výchova "Mačka". (psychická gymnastika)

Improvizácia pohybov: podrep, potľapkaj sa po brušku, postav sa, naťahuj sa a rukami si hladkaj brucho.

"A teraz sa zmeníme na mačky." Otočte sa a premeňte sa na mačku!"

Deti: (vykonajte pohyby v súlade s textom).

Mačka sedela pod kríkom,

Syr zjedol kúsok,

Mačka vstala, natiahla sa,

Srsť sa jej rozviazala.

D / hra „Pomenujte mláďatá“

Každé zvieratko má bábätká. Pomenujte ich.

U mačky - ……… .. (mačiatka)

Pes má …..(šteňatá)

Pri krave - ……….(teľatá)

Na koze - … … (deti)

Ovce - ………… (jahňatá)

Kôň má ... ... ... (žriebätá)

U ošípaných - ……… (ošípané)

D / hra „Hádaj, čo je to za zviera“

Výber podstatného mena vhodného významom pre množstvo slovies.

Stráži, hryzie, šteká. kto to je

Mňaukanie, pohladenie, škrabanie.

Hrká, ryje zem.

Vŕzganie, behanie, skákanie.

Búvanie, zadok.

Bučanie, žuvanie, chôdza, podávanie mlieka.

D / hra „Nazvite to láskavo“

A teraz ukážme domácim miláčikom, akí sme láskaví a láskavo zavolajte všetky zvieratá.

Domáce zvieratá sú veľmi pekné. Výborne chlapci!

III.Zhrnutie lekcie

„Takže chlapi, kôň, mačka, krava, koza, králik, pes, prasa, ovca. kto to je?"

Deti: „Tieto zvieratá sú domáce zvieratá. A pre človeka sú veľmi dôležité!“

"Správne! Domáce zvieratá žijú vedľa ľudí. Ľudia sa o nich starajú.

Lekcia dokončená.

Zhrnutie GCD na tému: "Domáce zvieratá" juniorská skupina

Ciele:

Zoznámte deti s domácimi zvieratami a ich mláďatami: mačka, mačiatko; krava, teľa; kôň, žriebä; pes, šteňa; prasa, prasiatko; koza, kozliatko;

Naučte sa ich pomenovať a porovnať podľa veľkosti.

Úlohy :

Rozvoj koherentnej reči, zvedavosti, asimilácia slovníka na danú tému, rozvoj myslenia, vizuálna pozornosť; - výchova k láske a úcte k domácim zvieratám.

Materiály: obrázky zobrazujúce kravu, koňa, psa, mačku, kozu, prasa a ich mláďatá.

prípravné práce : čítanie príbehov a rozprávok o domácich miláčikoch. D / a „Koho deti?“, „Kto je to“, „Kto je zbytočný“.

Mŕtvica:

Organizácia času.

Deti sedia na stoličkách v polkruhu.

AT.: - Ahojte deti.

pozri sa na seba

Usmievame sa na seba.

Zvyšujeme náladu

A čoskoro privítajte hostí.

AT.: Dnes v triede budeme hovoriť o domácich miláčikoch. Nazývajú sa domáci, pretože žijú vedľa človeka a vedľa jeho domu. Človek sa o ne stará, kŕmi a napája ich a oni im na oplátku veľmi dávajú Zdravé jedlá, stráži dom, chytá myši, dáva mlieko, ktoré máš veľmi rád. A o akých zvieratách sa dozviete, ak uhádnete hádanky.

fúzatý papuľa,

pruhovaný kabát,

Umýva sa často

Ale s vodou neviem. (mačka)

Priateľský s majiteľom

Domáci strážcovia,

Býva pod verandou

A prstencový chvost. (Pes)

Chvost - háčkovanie,

Nos - päta,

Stred, chrbát

na chrbte - štetina. (prasiatko)

- "M-e-e!" - Kto volá chlapov?

Kto trepe fúzy?

Kto má vykrútené rohy

A ako sú na tom bobule oka?

Toto je pre deti na ceste

Prichádza…(Koza )

Sú tam kopytá a rohy

V lete chodí na lúky.

Aby boli všetci zdraví

Dávajú mlieko... (kravy)

Mám veľkú hrivu

Uši a kopytá.

To si hravo zajazdím

Kto sa nebojí.

Moja srsť je hladká

Kto som?...kôň )

Zvážte sprisahanie obrázkov zobrazujúcich domáce zvieratá s deťmi.

2. Hovorte o malých domácich miláčikoch.

AT.: - Mačka má malý...

D.: - Kitty.

AT.: - A pes má malý ...

D.: - šteniatko.

AT.: -Krava má teľa a kôň má žriebä. Pozrite, matka mačka je veľká, ale aké mačiatko?

D.: - malý.

AT.: - Pes je veľký, ale aké šteniatko?

D.: - malý.

AT.: - Krava je veľká, ale čo je teľa?

D.: - malý.

AT.: - Kôň je veľký, ale aké žriebä?

D.: - malý.

AT.: -Chlapi, viete, ako sa zvieratá starajú o svoje mláďatá? Kŕmia ich mliekom, čistia im srsť jazykom, chránia, zahrievajú.

Ako sa zvieratá starajú o svoje deti? (odpovede detí.)

3. Telesná výchova "Sivý kôň".

Klik, klik, klik, klik!

Som kôň - šedá strana! (Striedavo dupanie jednou nohou, potom druhou.)

zaklopem kopytom, (kráčať na mieste.)

Ak chceš, budem! (Ľahký chod na mieste.)

Pozri, aký som krásny

Pekný chvost a hriva. (Ruky na opasku, telo sa nakláňa doľava a doprava.)

tsok, tsok, tsok, tsok,

Som kôň - šedá strana!(Krúžime na mieste.)

4. D / hra „Nazvite to láskavo“

AT.: - A teraz ukážme domácim miláčikom, akí sme láskaví, a láskavo zavolajte všetky zvieratá.

Mačka je mačka, mačka je mačka, mačiatko je mačiatko.

Pes -., pes - ..., šteňa - ....

Baran -, ovca - ..., jahňacina - ....

Býk - ...., krava - ..., teľa - ...

4 . výsledok:

O kom dnes hovoríme.

Ako ich možno nazvať jedným slovom?

čo si sa naučil?

Vyzvite deti, aby pomenovali zvieratá a ich mláďatá, ktoré si pamätajú.

Larisa Moshková
Zhrnutie lekcie "Domáce zvieratá" (druhá juniorská skupina)

Cieľ:

- Posilniť vedomosti detí o domáce zvieratá a ich mláďatá a ich mláďatá.

- Upevniť vedomosti o výžive domáce zvieratá.

- Aktivovať duševnú činnosť v procese lekcie.

- Pestovať lásku a úctu k zvierat.

- Hrovými aktivitami vyvolať u detí radosť z komunikácie.

– Aktivácia slovníka: krmivo, ošípané.

Priebeh kurzu.

Deti sedia na stoličkách na koberci. AT v skupine je Babička.

- Ahojte deti. Vieš kto som? Som stará mama Matryona, prišli ste ma navštíviť. Milujem hádanky. Máte radi hádanky? (Áno)

Chlapci, predstavte mi, prosím, toto je moja vnučka Máša, prišla ma navštíviť z mesta. Je taká múdra a zvedavá. Chce vidieť moju domáce zvieratá. Pozývam vás a Mášu na nádvorie, kde je moja zvierat.

1) - Dvere sa potichu otvorili,

A vošla fúzatá šelma.

Sedel pri sporáku a sladko žmúril,

A umyté sivou labkou.

- Kto je to? (mačka)

- Aká mačka? (Mäkké, nadýchané, krásne)

- Kde býva?

Čo si myslíte, že mačka rada jedáva? (ryby, mlieko).

2) - Býva na dvore,

V osobnej chovateľskej stanici,

A pre všetkých, ktorých nepozná

Vrčí, šteká.

D: Pes.

- Presne tak, pes. Máša, vieš čo rád jedáva pes?

M: Asi sladkosti, však, deti?

D: Nie. Miluje kosti.

B: Samozrejme! Veľmi miluje sladkú cukrovú kosť. Výborne!

3) - Predná časť - nášivka,

Zadný hák.

stred chrbta,

A má na sebe štetiny.

M: - Je to štetina - nejaká?

B .: - Chlapci, viete, kto to je?

D: - Prasa.

B: Presne tak, prasa.

Chlapci, čo najradšej žerie prasa? (mrkva, kapusta, zemiak)

4) Hladné mrmle, plné maškrty.

Podáva mlieko malým deťom.

D: Krava.

B: Viete, čo ľudia vyrábajú z mlieka? (zmrzlina, tvaroh, maslo)

M: Aká dobrá krava. Teraz už viem, z čoho sa vyrába moja obľúbená zmrzlina.

M: Čo rada jedáva krava?

D: - Tráva, seno.

5) - Je štíhla a krásna,

Má hodvábnu hrivu

Ona kopytá tsok - tsok,

Vezmem ťa, priateľ môj.

M: Je to kolotoč. Rád na ňom jazdím.

B.: Deti, čo si myslíte, kto je to?

D: Kôň.

B: Čo kôň rád jedáva? (tráva, seno, ovos)

Správne! Výborne. Všetky hádanky vyriešené. Pomohol Mashe naučiť sa veľa zaujímavých vecí domáce zvieratá.

Odvolajte sa na Mashu: Koho si dnes stretol?

A teraz, chlapci, pozvem vás hrať zábavná hra "Mačka a mačiatka" (Hra - Mačiatka).

B.: Chlapci, keď sme sa hrali, naši zvierat stratili svoje deti. matiek zvieratá plačú Pomôžme im nájsť ich deti.

Multimediálna hra.

M: Zabudol som, čo jedia zvierat?

BOO zvierat jedlo sa nazýva jedlo.

Akí ste dobrí ľudia. Pomohol môjmu zvieratá nájdu svoje deti!

Pozrite sa na tabuľky, s ktorými máte obrázky domáce zvieratá a na tanieri sú obrázky jedla, ktoré milujú. Prosím, nakŕmte ich. Pred každú položte ich obľúbené jedlo.

Súvisiace publikácie:

Cieľ. Formovať predstavy detí o domácich zvieratách, ich mláďatách, životnom štýle, prostredí, ich správaní. Úlohy. 1. Výchovné:.

Dnes vám chcem ponúknuť, milí kolegovia, didaktická hra"Domáce a voľne žijúce zvieratá" vám umožňuje upevniť klasifikáciu zvierat.

Vytváranie holistického obrazu sveta. Téma: "Domáce zvieratá". 2 juniorská skupina. Ciele: zovšeobecnenie a systematizácia poznatkov o domácich zvieratách;

Integrovaná lekcia "Domáce zvieratá" druhá juniorská skupina TÉMA INTEGROVANEJ LEKCIE II juniorskej skupiny: "Domáce zvieratá". MKDOU všeobecného vývinového typu MATERSKÁ ŠKOLAČíslo 37 p. Stolbovaya.

Priebeh hodiny 1. Deti vstúpia do skupiny a počujú štekot psa. - Chlapci, kto šteká? -Kde je ten pes, poďme ho hľadať - Chlapci, je to veľký pes?

Súhrn GCD o vývoji reči „Domáce zvieratá a ich mláďatá“ (druhá juniorská skupina)Účel: Obohatenie aktívnej slovnej zásoby na danú tému. Úlohy: 1. Naučte sa pomenovať domáce zvieratá a ich mláďatá, zostavte vety s.

Edukačné aktivity v 2. skupine juniorov na tému: „Domáce zvieratá“.

Účel: Zoznámiť deti s domácimi zvieratami a ich mláďatami.

    Pokračovať v práci s deťmi na rozvoji súvislej reči, rozširovaní slovnej zásoby;

    Rozvíjať myslenie, vizuálnu pozornosť;

    Formovať základné pojmy výživy domácich zvierat;

    Vychovávajte lásku a úctu k zvieratám.

Hra "Úsmev"

Otázka: Chlapci, navrhujem, aby ste si zahrali hru. Vezmite si navzájom ruky a postavte sa do kruhu.

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu.

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.

Chytíme sa pevne za ruky

A usmievame sa na seba.

Objaví sa smutná mačka a povie, že na farme bol problém. Zvieratá prišli o mláďatá.

D / a hra "Nájdite mláďa."

O: Teraz im pomôžme nájsť ich deti?

B: Chlapci, pozrite sa! Na jednom stole máme dospelé zvieratá a na druhom stole mláďatá. Každý si vezme 1 zviera. Pomôžte tomuto zvieratku nájsť mláďa.

Deti spájajú mláďatá a ich rodičov. Hovorí sa "mačka - mačiatko", "krava - teľa" ...

V: Výborne! A s touto úlohou ste sa tiež vyrovnali.

Telesná výchova:

Sme mačiatka ideme, ideme, ideme.
A vstávame na labkách, vstávame, vstávame.
Tlieskame, tlieskame, tlieskame.
Dupeme, dupeme, dupeme.
Vrtíme chvostíkom, chvostíkom, chvostíkom.
Čuchame nos, nos, nos.
(pohyby sa vykonávajú podľa textu).

Otázka: Kde sme s tebou? (…..)

Na farme…

Aké zvieratá tu vidíte? (kôň, krava atď.)

"Farma" (popisný príbeh o zvieratách) ...

Otázka: Vyberte si zviera, ktoré sa vám páči. Povedzte nám o ňom (2-3 deti).

(Toto je kôň - je veľký, hnedý, má kopytá, hrivu...

Krava... pes...)

Otázka: Chlapci, viete, čo tieto zvieratá jedia? (...) Pomôžme každému zvieratku nájsť jeho potravu? (...)

Hra "Kto čo je?" (zvieratá a ich potrava sú zmiešané na papieri, každé dieťa spája obrázky ceruzkou).

O: Výborne, všetko ste poskladali správne.

(„Mačka veľmi miluje ryby, pes miluje kosť ...“ - hovoria deti).

Otázka: Chlapci, pozrite sa, koľko rôznych zvierat máme okolo seba, aké sú? Kde žijú? Ako ich možno nazvať jedným slovom?

Odpovede detí: (domáce zvieratá).

Otázka: Prečo sa tak volajú? (...) Presne tak, výborne. Chlapci, úplne sme zabudli na nášho hosťa - mačku. Stále je smutná, chce sa hrať. Ale ona sa nemá s čím hrať! Urobme pre ňu hru.

Hračka pre mačku "Hráč"

Otázka: Pred vami je kartónový panel s otvormi a obalmi na sladkosti. Do otvorov musíte vložiť obaly. Poďme do práce.

Existuje kreatívny proces.

Zhrnutie lekcie.

O: Akí sme dobrí kamaráti, pomohli sme každému, kto našu pomoc potreboval. Pripomeň mi, komu sme pomohli? (….) A ako sme pomohli zvieratám? (…..) (…meno), ktorá hra bola pre vás najťažšia? (meno), aká bola najzaujímavejšia časť nášho dobrodružstva? Ďakujem chlapci!



Načítava...Načítava...