Zhrnutie tried zdravé zuby pre zdravie sú akékoľvek. Zhrnutie lekcie OBZh „Zdravé zuby sú zdravé! Jedzte to, čo je dobré pre vaše zuby

, Mimoškolská práca

Vysvetľujúca poznámka

Predkladaná hodina je venovaná formovaniu zručností osobnej ústnej hygieny a potrebe ich realizácie u detí vo veku základnej školy.

Táto otázka je relevantná, pretože. Skúsenosti z práce s deťmi ukazujú, že úroveň formovania hygienických a hygienických zručností u žiakov, najmä vo veku základnej školy, je pomerne nízka vzhľadom na to, že sa v rodinách nevenuje náležitá pozornosť hygiene a zdravotným otázkam.

Pri vykonávanej práci je hlavným cieľom pedagógov informovať žiakov a upevňovať si potrebné sanitárne a hygienické zručnosti, na čo sa využívajú rôzne metódy v súlade s vekovými charakteristikami detí (divadelné predstavenie, predvádzanie a komentovanie na počítačovej prezentácii, návrhu farebných a informatívnych tematických stánkov a iného demonštračného materiálu, herných metód), zvýšenie záujmu a aktivity pri štúdiu nastolenej otázky.

Cieľ Diania: Vytváranie podmienok pre formovanie zručností osobnej ústnej hygieny a potreba ich realizácie u detí vo veku základnej školy.

Úlohy:

1. Zoznámiť deti so stavbou zubov a ich významom v živote nášho tela.

2. Naučte sa pravidlá starostlivosti o chrup a presvedčte deti o potrebe dodržiavať tieto pravidlá.

3. Rozvíjať umelecké a tvorivé schopnosti detí v procese prípravy a konania podujatia.

Vybavenie:

1. Demonštračná technika - počítač, multimediálny projektor.

3. Počítačové prezentácie (Príloha č. 1, Príloha č. 2).

4. Vyrobené masky.

6. Predvádzacie stánky.

7. Zoznam kariet zlé návyky.

Pokrok v lekcii

Úvod.

Vychovávateľ:

Dobrý deň, milí hostia! Ahojte chalani!

Chlapci, usmejme sa na seba a uvidíme, čo v tejto chvíli najviac upútava vašu pozornosť... ZUBY!

O zuby sa treba starať! A to nielen preto, že pokazené zuby nie sú pekné, bolí to, ale aj preto, že príčinou mnohých chorôb celého organizmu sú často nevyliečené zuby ( Snímka č. 2,3 Prezentácia č. 1).

Neexistujú žiadni zdraví ľudia so zlými zubami!

Grisha: V našej škole má z 96 vyšetrených detí zlé zuby 37 ľudí. To je veľa – takmer polovica opýtaných.

Olya: V našej triede s 15 deťmi má pokazené zuby 9 ľudí - to je veľká časť triedy, čo znamená, že sa niečo urobilo nesprávne ( Snímka č. 6 prezentácie č. 1).

opatrovateľka: Skontrolujme to? Pred vami sú váhy. Misky váh sú v rovnováhe, pretože kedy náležitá starostlivosť zuby nebolia.

Pozrime sa, čo sa stane so šupinami, ak si chlapi spomenú, ako sa starali o svoje zuby. (Deti kladú kartičky s uvedenými zlozvykmi na jednu misku, váha je v nerovnováhe:

Nemám rada zeleninu a ovocie.

Nikdy nebudem jesť tvaroh.

Na kefke mi zostalo málo štetín.

A mám dlho zubná pasta ukončený.

Ešte som si ani neumyla zuby!

opatrovateľka: Pozri! Tu naše zlozvyky prevážili nad zdravými zubami. To sa stane, ak sa nezbavíme zlozvykov.

Zbavme sa zlozvykov! ( Deťom sa zobrazí snímka č. 7 prezentácie č. 1 a sú uvedené nasledujúce užitočné zručnosti pri starostlivosti o ich zuby:

Ovocie a zelenina nám dodávajú vitamíny, vita znamená život.

S tvarohom sa vápnik dostáva do tela, z neho budú zuby tvrdé a biele.

Kefka by sa mala meniť každé 2 mesiace.

Zuby si umývame detskou pastou.

Čistite si zuby aspoň dvakrát denne, ráno a večer.

S vymenovávaním týchto výrokov sa z váh postupne odstraňujú karty so zlými návykmi. Po odstránení všetkých kariet sa váhy opäť dostanú do rovnováhy).

opatrovateľka: Chlapci, ak sa zbavíme zlozvykov, budeme mať taký krásny úsmev. ( Snímka č. 8 z prezentácie č. 1).

5. Práca so stojanovými materiálmi.

a) Riešenie hádaniek Správna odpoveď sa ukáže po odpovedi detí).

b) Obrazový materiál (ako používať a skladovať zubnú kefku)

c) Obrazový materiál ( aký druh zubnej pasty je a ako sa detská zubná pasta líši od zubnej pasty pre dospelých).

6. Upevňovanie vedomostí – hra „Áno, nie“. (autor I.I. Savchuk).

opatrovateľka:

Chcem ti poradiť, ty sa rozhodni kde áno, kde nie.
Ak môj dobrá rada tlieskaš rukami.
Na nie správna rada jednohlasne povedať: nie.
Neustále potrebujete jesť pre zuby
Ovocie, zelenina, praženica, tvaroh, jogurt.
Ak je moja rada dobrá
Tlieskaš rukami.
Nehryzte kapustný list,
Vôbec to nie je veľmi chutné.
Jedzte radšej čokoládu
Vafle, cukor, marmeláda.
Je toto správna rada?
nie! Ľuba povedala svojej matke:
Nebudem si umývať zuby.
A teraz naša Ľuba
Diera v každom zube.
Aká bude vaša odpoveď?
Mladá láska? nie!
Svietiť zubom dať,
Musíte si vziať krém na topánky.
Stlačte polovicu tuby
A umyť si zuby.
Je toto správna rada? nie!
Oh, trápna Ľudmila,
Spustila kefu na podlahu.
Zdvihne kefu z podlahy
Pokračujte v čistení zubov.
Kto dá správnu radu?
Mladá Luda? nie!
Vždy si pamätajte, milí priatelia,
Bez umytia zubov nemôžete ísť spať.
Ak je moja rada dobrá
Tlieskaš rukami.
umyl si zuby
A choď spať
chytiť buchtu
Sladký v posteli.
Je toto správna rada? nie!
Zapamätajte si tento užitočný tip:
Nemôžete hrýzť železný predmet,
Ak je moja rada dobrá
Tlieskaš rukami.
Na posilnenie zubov
Dobré na žuvanie nechtov.
Je toto správna rada? nie!
Výborne, nepomýlil som sa
Poskytnuté správne rady.
Pamätaj na 100 rokov
Čo je na zuby dobré a čo nie.

8. Zhrnutie, koniec hodiny.

Vychovávateľ. Pri rozlúčke si ešte raz darujme úsmev a všetkým povedzme "Prajeme vám veľa zdravia!" ( Snímka 9 Prezentácia č. 1).

Použitá literatúra a internetové zdroje:

1. Obukhova L.A., Lemyaskina N.A., Zhirenko O.E. 135 Hodiny zdravia, alebo Škola lekárov prírody. 1-4 triedy. WAKO, 2005.

2. Pavlova O.V. Tematické cool hodinky na základnej škole: ako sa správať v škole a doma. Učiteľ, 2007.

3. Pedagogika zdravia. Programová a metodická príručka pre učiteľov základných škôl / Spracoval V.N. Kasatkina, Linka-Press, 2000.

4. Detské Elektronická kniha(DEK) (http://900igr.net/kartinki/che)

5. MEDCOR - detská kniha "Happy Tooth" (http://med-cor.ru/1blago.htm)

"Zdravé zuby - dobré zdravie"

Od 20. marca do 24. marca sa v predškolskom vzdelávacom zariadení „Skazka“ uskutočnil týždeň kariérového poradenstva. deti predškolský naučili sa veľa o rôznych profesiách. Tak napríklad v seniorská skupina„Medovník“ hostil fascinujúce a veľmi poučné podujatie „Zdravé zuby – milujte zdravo“. Deti prišla navštíviť zubárka Elena Vladimirovna, matka Marika Chizhova. Deti sa so záujmom pripravili na počúvanie doktorovho príbehu, no zrazu Lyubaova bábika „mala“ zuby.

Všetky deti chápali chorobu bábiky a matka Marika sa detí spýtala - prečo mohli bábiku Lyubu tak bolieť zuby? Po vypočutí odpovedí detí Elena Vladimirovna povedala deťom, ktoré potraviny sú pre zuby dobré a ktoré nie. Mama - doktorka odporučila deťom, aby nelenili a každý deň, ráno, po raňajkách a večer, pred spaním, si určite umývali zuby.

A potom pomocou zubnej kefky a vodových farieb ukázala, ako si správne čistiť zuby. Deti nakreslili jarnú krajinu: deti maľovali „trávu“ štetcom a zelenou farbou zdola nahor – takto sa čistia spodné zúbky, „obloha“ sa maľovala štetcom a modrou farbou zhora nadol – takto treba čistiť horné zuby a krúživým pohybom kefky a žltou farbou natierali slnko - teda masírujú ďasná.

Elena Vladimirovna navrhla Lyube, aby sa „pozrela a zapamätala“, ako si správne čistiť zuby, a deti s nadšením ukázali bábike proces čistenia zubov v praxi.

Elena Vladimirovna pripomenula deťom, že každý člen rodiny Zubná kefka musí byť individuálny.

Po umytí zubov deti videli, že Elena Vladimirovna rozložila na stôl skutočné lekárske nástroje.

Niektoré deti boli zmätené a dokonca aj trochu vystrašené, ale po vypočutí príbehu o tom. Aké užitočné a potrebné je povolanie zubára, začali so záujmom skúmať nástroje a dokonca sa podieľali na výrobe zmesi na plombovanie zubov.

Mama – lekárka povedala deťom, že nástroje v ambulancii musia byť sterilné, a vysvetlila, čo to je. Najneočakávanejší a veľmi nepríjemný bol moment, keď Elena Vladimirovna ukázala, aké môžu byť zuby bez náležitej starostlivosti.

A celá skupina spolu s pani učiteľkou a asistentkou učiteľa sľúbili, že nebudú leniví a budú sa o svoje zúbky dobre starať. A najúžasnejší a najpríjemnejší moment bol, keď mamička doktorka otvorila kúzelnú truhlicu a tam bola detská zubná pasta „Magické ovocie“.

Deti vďačne prijali darček, stačila aj bábika Lyuba a deti sľúbili rodičom pestré pripomienky o prevencii ústnej dutiny.

A na konci takého poučného a zábavného stretnutia sa Marikina mama zubárka ponúkla, že sa odfotí na pamiatku, bez toho, aby ukázala snehobiele úsmevy!

Koveshnikova O. N., Shchetinina O. A.

Shchetinina O.A., Koveshnikova O.N.

Jedinečnosť textu

https://text.ru/antiplagiat/58d74687b95f7

a target="_blank" href="https://text.ru/antiplagiat/58d74687b95f7"img src="https://text.ru/image/get/58d74687b95f7/1" alt="(!LANG:TEXT. EN - 100,00 %" title="Jedinečnosť tohto textu je overená prostredníctvom TEXT.RU" border="0" width="80" height="31"a!}

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia, "Materská škola kombinovaného typu č. 4" Beryozka ", sídlisko Mestský obvod Aktobe Aznakaevsky Tatarskej republiky

Klyuchnikova O.V. Vychovávateľ 2 m2. Kategórie

abstrakt z otvorenej lekcie o vštepovaní kultúrnych a hygienických zručností u detí s deťmi prvej juniorskej skupiny

TÉMA: "Zdravé zuby, dobré zdravie"

Metodická téma:

„Výchova k ekologickej kultúre predškolákov prostredníctvom rozvoja morálnych a vlasteneckých vlastností“

Výchova detí k zručnostiam osobnej a verejnej hygieny zohráva dôležitú úlohu pri ochrane ich zdravia, prispieva k správnemu správaniu sa v každodennom živote na verejných miestach.

Programová úloha sa opakuje vo viacerých vyučovacích hodinách. V procese každodennej práce s deťmi je potrebné usilovať sa o to, aby sa vykonávanie pravidiel osobnej hygieny pre nich stalo prirodzeným a hygienické zručnosti sa vekom neustále zlepšovali.

Úvod

Od poznania a naplnenia potrebného hygienické pravidlá a normy správania, závisí nielen od ich zdravia, ale aj od zdravia ostatných detí a dospelých.

Jedna z najdôležitejších úloh materská škola- vštepovať deťom kultúrne a hygienické zručnosti, ktoré upevňujú ich zdravie. Po príchode detí do škôlky ich najskôr učíme vystupovať elementárne pravidlá: umyte si ruky pred a po jedle, po použití toalety, hre, prechádzke atď. Zároveň u predškolákov postupne stimulujeme rozvoj komplexnejších zručností: umývanie tváre, krku, rúk po lakte, penenie, kým sa nevytvorí pena, utieranie do sucha, používanie individuálneho uteráka, hrebeň.

Už od malička učíme deti správne sedieť pri stole, úhľadne jesť, používať obrúsok. Dieťaťu staršiemu ako dva roky vštepujeme zvyk vypláchnuť si ústa po jedle pitnou vodou, predtým sme ho to naučili.

Od dvoch rokov sa deti učia čistiť si zuby zubnou kefkou a pastou. Starostlivosť o ústnu dutinu je jedným z prvkov hygienickej výchovy, preto počnúc od juniorské skupiny v špeciálnych triedach prebieha nácvik správnej starostlivosti o ústnu dutinu.

Ústna hygiena je dôležitá nielen z hľadiska prevencie zubných ochorení, ale je dôležitým ukazovateľom aj pre estetiku spoločná kultúra osoba.

OBSAH PROGRAMU: Naučte deti, ako sa správne starať o zuby (vyplachovať si ústa, používať zubnú kefku), vysvetliť, prečo je potrebné chrup chrániť už od detstva. Učiť správne, pomenovať toaletné predmety. Aktivujte slová označujúce činnosť v detskej reči.

Súvislá reč: formovať schopnosť odpovedať na otázky. Vyvolať pocit súcitu s chorou bábikou.

METODICKÉ TECHNIKY: Ukazovanie, vysvetľovanie, otázky vychovávateľa a odpovede detí, pôsobenie vychovávateľa a detí.

PREDBEŽNÁ PRÁCA S DEŤMI: Čítanie úryvkov z básní K. Chukovského "Moydodyr", "Aibolit", S. Mikhalkov "Ako naša Lyuba", prezeranie ilustrácií, rozhovory s deťmi.

MATERIÁLY NA LEKCIU: Poháre na vodu, miska, zubná pasta, zubné kefky, farebné obrázky, bábika Ksyusha.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: - Dnes máme nezvyčajnú lekciu. Do našej skupiny prišlo veľa hostí. Hostia sú vždy sviatkom a radosťou. Privítajme ich.

Dnes sa s vami na lekcii porozprávame o našich zuboch. Všetci máme zuby. Prečo si myslíš, že potrebujeme zuby?

Odpovede detí: (jesť, žuť jedlo atď.)

Vychovávateľ: - Správne, chlapci. Na jedenie potrebujeme zuby. Ale nielen my potrebujeme zuby, potrebuje ich aj bobor, aby si postavil pevný dom, a vlčiak, aby ho mama počula, ako drkoce zubami, príď ho zohriať. Zajac potrebuje zuby na hryzenie mrkvy, kapusty a zelenej šťavnatej trávy.

Vychovávateľ: - Chlapci, povedzte mi, čo najradšej jete?

Odpovede detí: ...

Vychovávateľ: - Máte radi sladkosti, čokolády, koláče, džem? Je to tak, všetci radi jeme sladké, no ukazuje sa, že keď zjete veľa sladkostí, začnú nám ničiť zuby, na zuboch sa objaví diera a zub začne bolieť. A keď bolí zub, kam pôjdeme?

Odpovede detí: (do nemocnice k lekárovi.)

Vychovávateľ: - Správne, musíme ísť k lekárovi a zub ošetriť. Aby nás ale neboleli zuby, najlepšie je napodobňovať zajaca – jesť viac zeleniny a ovocia a samozrejme donekonečna nepiť sladký čaj a kompót. Ale kefír a mlieko sú užitočné na pitie.

(chvíľa prekvapenia - je počuť plač bábiky)

Vychovávateľ: - Ach, chlapci, počujete niekoho plakať? pojdem a uvidim.

(učiteľka prináša bábiku Ksyusha s obviazaným lícom, ľutujeme bábiku a zisťujeme, čo sa stalo Ksyusha).

Ukázalo sa, že bola na návšteve a zjedla tam veľa sladkostí a boleli ju zuby.

Ksyusha, prišiel si práve včas, dnes sa v triede učíme, ako sa správne starať o svoje zuby. Sadnite si na stoličku, naučíme vás aj my. A ja a chalani si trochu oddýchneme.

Telesná výchova:

Naše deti sú unavené

A všetci začali zo svojich stoličiek,

Vytiahol, vytiahol

Usmiali sme sa na slnko

Pravá, ľavá naklonená

Rýchlo sme zišli k rieke,

Čistá voda tečie

Vieme sa umyť

Berieme zubnú pastu

Silne vyčistené tri zuby

Umyte si krk, umyte si uši

Osušme sa.

Vychovávateľ: - Chlapci, koľko zubov máme v ústach?

Odpovede detí: - Veľa.

Vychovávateľ: - Presne tak, veľa. Ukážte zuby. Sú to pekné zuby. Ale každý z našich zubov je potrebné chrániť a chrániť. Pozor, už vieme ako:

1. Ale sladkostí je priveľa.

2. A tiež si treba po jedle vypláchnuť ústa teplou vodou.

Všetci máme medzi zubami medzery, v ktorých uviaznu kúsky jedla. Preto sa pozrite na Ksyushu, ako sa pokúsiť, aby voda prešla cez tieto medzery.

(ukazuje deťom akcie pedagóga)

(zobrazuje akcie detí)

Vychovávateľ: - No, teraz sa nám úplne ujasnilo, ako sa starať o zuby. Ale kto ich ochráni? A zubná pasta a zubná kefka ich ochránia.

Teraz sa naučíme, ako si správne čistiť zuby, no zatiaľ len bez zubnej pasty. (rozdáva zubné kefky)

Pozrite sa, ako správne držať zubnú kefku.

(náuka pedagóga o správnom čistení zubov)

Najprv vyčistíme predné zuby: zdola - hore, zhora - dole, potom bočné zuby - na ľavej strane, bočné zuby - na pravej strane.

(študuje celá skupina detí)

Výborne! Nabudúce sa naučíme, ako si správne čistiť zuby zvnútra a až potom zubnou pastou.

Vychovávateľ: (oslovuje bábiku Ksyusha)

Ksyusha, zapamätal si si, ako sa správne starať o zuby, aby ťa neboleli zuby.

Bábika Ksyusha: - Áno. Vďaka chlapi. Teraz sa o svoje zuby budem starať a chrániť ich.

1. Budem menej jesť, jesť sladkosti, viac zeleniny a ovocia.

2. Po jedle si určite vypláchnem ústa.

3. A 2x denne ráno a večer si umyjem zuby.

Vychovávateľ: - Chlapci, dajme Ksyusho zubnú pastu a zubnú kefku a pozvime ju na ďalšie hodiny.

(deti pozývajú bábiku Ksyusha na návštevu)

(Bábika Ksyusha ďakuje deťom, lúči sa a odchádza)

Vychovávateľ: - Naša lekcia sa skončila, poďte chlapci a rozlúčime sa s našimi hosťami. Poďme sa spolu rozlúčiť.

Záver

V lekcii sme objasnili predstavu detí o zuboch. Prečo potrebujeme zuby? Zuby sú potrebné nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Upevniť vedomosti detí o tom, čo majú jesť Zdravé jedlá udržať zuby. Taktiež deti ukázali svoje vedomosti nielen teoreticky, ale aj prakticky, so všetkými stanovenými úlohami si deti poradili s vyučovacou hodinou.

Výchova KP zahŕňa široké spektrum úloh a pre úspešné riešenie využívame celý riadok pedagogické techniky s prihliadnutím na vek detí: priama výučba, demonštrácia, cvičenia pri vykonávaní akcií v procese didaktických hier, systematické pripomínanie detí potrebe dodržiavať hygienické pravidlá a postupné zvyšovanie požiadaviek na ne.

Od predškolákov je potrebné dosiahnuť presné a presné vykonávanie akcií, ich správnu postupnosť.

IN mladší vek potrebné zručnosti sa deti najlepšie naučia v hrách so špeciálne riadeným obsahom. Je dôležité, aby tieto hry boli zaujímavé, dokázali deti zaujať, aktivovať ich iniciatívu a kreativitu.

Zoznam použitých zdrojov:

1. "Najmenšia v škôlke" V. Sotniková

2. „Workshop o základoch pediatrie a hygiene detí predškolskom veku»A.P. Chabovská

3. „Denný režim v škôlke“ N.T. Terechov

Vzdelávacia oblasť:"kognitívno-výskum".

Cieľ: Podporovať samostatné a uvedomelé vykonávanie pravidiel osobnej hygieny (najmä dentálnej hygieny).

Vzdelávacie úlohy:

Formovať predstavy detí o zuboch, ich štruktúre a odrodách, ich účele.

Pokračovať v oboznamovaní sa s pravidlami osobnej hygieny, so spôsobmi starostlivosti o zuby (čistenie zubov, vyplachovanie úst po jedle, návšteva zubára s cieľom predchádzať ochoreniam zubov).

Vývojové úlohy:

Rozvíjať kognitívny záujem, duševnú aktivitu, predstavivosť.

Formovať aktívnu účasť na hre s dospelými a rovesníkmi.

Vzdelávacie úlohy:

Pestovať túžbu byť zodpovedný a uvedomelý k svojmu zdraviu, potrebu dodržiavať osobnú hygienu.

Zvýšte túžbu mať krásne a zdravé zuby.

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „Rozvoj reči“, „Kognitívne výskumné aktivity“, „ Telesná kultúra“, „Zdravie“.

Forma spoločnej aktivity: NOD.

Metódy a techniky:

Praktické: Didaktická hra „Čo je užitočné a čo škodlivé“, fyzikálna minúta, zážitková „Ako si správne umývať zuby“.

Vizuál: demonštračný materiál (obrázky).

Slovné: rozhovor a otázky na obrázku, hádanie hádaniek, umelecké slovo, slovná hra „Užitočné a škodlivé rady“.

Vybavenie: zubné kefky pre každé dieťa, zubné pasty, zubné prášky, zubné kefky, ústna voda.

Priebeh lekcie:

Ahojte chalani. Volám sa Tatyana Vladimirovna.

Všetkých pozdravíme (vystupujeme spolu s deťmi).

Ahoj naše ruky! (tlieskať tlieskať)

Ahojte šantivé nohy! (hore hore)

Hej jazyky, zobuď sa! (klepot)

Oči, otvorte sa! (blikať)

Ahoj kamarát, ahoj kamarát

Spoločne kričíme do celého šíreho sveta:

Slnko, ahoj! (máva slnku.)

Hostia, ahoj! (máva hosťom.)

Chlapci, pamätajte dobrý lekár Aibolit, kto liečil chorých ľudí a zvieratá? (Odpovede detí.) Dnes ráno vám poslal balík. Otvorme ho a spoločne sa pozrime, čo je vo vnútri. (Učiteľ vyberie z balíka list a prečíta ho.)

"Dobrý deň, moji drahí priatelia z materskej školy "Solnyshko". Dúfam, že z vás vyrastú zdravé a zvedavé, múdre a slušne vychované deti. Uhádni moju hádanku a zistíš, prečo som ti poslal tento balík. Dúfam, že sa dozviete veľa užitočných a zaujímavých vecí. Prajem ti úspech! Dr. Aibolit, ktorý vás miluje!“

Keď jeme, fungujú

Keď nejeme, odpočívajú.

Nečistime ich – ochorejú.

To je pravda - sú to zuby. Dnes sa s vami porozprávame o zuboch, o našich verných pomocníkoch, zistíme, prečo ich potrebujeme a ako sa o ne starať, pomôžu nám aj predmety, ktoré nám poslal doktor Aibolit.

Kde sú zuby, chlapci? (v ústach). Priamo v ústach.

Viete, prečo potrebujete zuby? Uhryznúť? (Ak chcete žuť, správne hovoriť, usmievať sa, hrýzť, žuť, hrýzť.)

Môže človek hovoriť bez zubov? Bez zubov sa človek nemôže krásne usmievať. Bez zubov nebudeme môcť hrýzť, hrýzť a žuť ovocie a zeleninu.

Výborne chlapci! Je to tak, zuby urobia veľa práce. Musia žuť veľa jedla. Ak jedlo neprežúvame, prehĺtame jedlo po kúskoch, a to je veľmi škodlivé, môže ochorieť žalúdok.

Bez zubov sa človek nebude môcť dobre najesť, nebude mať síl a úplne ochorie. Zuby pomáhajú nášmu telu získať silu a vitalitu.

Poklepeme jazykom na horné zuby. Povedz: d-d-d. Ktoré zuby sú tvrdé alebo mäkké? Áno, ľudia, zuby sú najťažšie časti nášho tela.

Chlapi, poďme sa s vami pozrieť na zúbok. (Obrázok.)

Akú farbu má zub? (biely).

Presne tak, je biely, oblečený v krásnej „košeličke“ zo smaltu. Sklovina je tenká vrstva, ktorá pokrýva hornú časť zuba. Sklovina chráni zuby pred chladom pred teplom a šokom.

Kto mi povie, čím sú zuby pokryté?

Horná časť zuba, chlapci, sa nazýva koruna (zobrazuje sa).

Ako sa nazýva horná časť zuba? (to je pravda, koruna).

A v ďasne, chlapci, je koreň na zube, pozrite sa, tu je. Toto je koreň zuba. Čo je toto? (koreň).

Koreň je hlboko v ďasne, nevidíme ho. Koreň pevne drží zub. Zub je pevne držaný v ďasne pomocou koreňa a nepadá ani sa nepotáca. čo je chlapi? (root) Kde to je? (v žuvačke?) Koreň, čo to robí? (pevne drží zub).

Malé deti majú malé zúbky, nazývajú sa mliečne, pretože sa prerezávajú v čase, keď dieťa len jedá materské mlieko a nemôže jesť pevnú stravu. Mliečne zuby vypadnú a na ich mieste narastú stoličky. Dospelí majú 32 zubov.

Aké zuby majú deti? (mliečne výrobky). A čo dospelí? (domorodé).

A teraz vám navrhujem vypočuť si jeden príbeh.

Raz žili - v "Dome - Ústa" boli zuby a jazyk. Boli veľmi dobrí priatelia a nikdy sa nehádali. Ale jedného dňa sa stalo, že k sviatku bolo do domácich úst poslaných veľa, veľa darčekov: sladkosti, čokoláda a marmeláda. Domáce ústa ošetrili sladkosťami jazyk aj zuby. Ale nestačili. Jazyk sa zalizuje, hovorí, ešte to chcem, a zuby mi drkocú, stále to chceme! Tak zjedli všetky sladkosti. A potom sa dostali do problémov.

Čo si myslíte, čo sa stalo so zubami? (Jedli veľa sladkostí a teraz sú chorí.)

Áno, stalo sa nešťastie – bolesť zubov. Kvôli sladkému sa mikróby usadili na zuboch a začali zuby kaziť. - Ochorenie zubov sa nazýva kaz. (Obrázok.)

Zubný kaz je zničenie zubnej skloviny. Zničí sa sklovina zuba, v zube sa vytvorí diera a zub začne bolieť.

Čo je to kaz, chlapci? (ochorenie zubov), (diera v zube).

Zubná sklovina môže popraskať horúcou alebo studenou, ak budete hrýzť cukríky alebo rozbíjať orechy zubami.

Na sklovine zuba sa objaví prasklina, baktérie sa tam dostanú a začnú zub kaziť. A v zube je taká diera. Toto je veľmi bolestivé.

Ako vzniká kaz? (zničená zubná sklovina).

Pripomeňme si náš príbeh o zuboch.

A všetko sa mohlo skončiť veľmi smutne, no na pomoc prišli pomocníci.

Kto sú podľa vás títo pomocníci?

Vypočujte si hádanku.

kostný chrbát,

tvrdé štetiny,

Priateľský s mätovou pastou

Slúži nám pilne (zubná kefka).

Je to tak, na pomoc prišli pomocníci – zubná kefka a pasta.

Zubná kefka je vyrobená z plastu. Za rukoväť držíme kefku pevne v ruke, pohodlne. Hlava zubnej kefky má štetinky. Na tieto štetiny vytlačte zubnú pastu a vyčistite si zuby.

Kedysi dávno, keď neexistovali zubné kefky, v starovekom Egypte ľudia používali drevenú palicu s žuvanou „metlou“ na jednej strane. (Snímky.)

Urobil. hra „Vyberte si štetec a pastu“

Chlapci, Dr. Aibolit poslal tieto zubné kefky, pozrite. Akou kefkou budú deti čistiť zuby? (deti).

A čo dospelí? (kefa pre dospelých). A prečo?

Deti potrebujú detskú kefku s mäkkými štetinami. Dokážete si umyť zuby kefkou svojej mamy alebo otca?

Nie, iba s vašou osobnou kefou.

Ktovie, koľkokrát denne by ste si mali čistiť zuby? (dvakrát).

Kedy si umývajú zuby? (ráno a večer).

Kedy si umývaš zuby?

A čo vaše mamy a otcovia?

Vyberme si zubnú pastu.

Akú zubnú pastu potrebujú deti? (deti). A pre dospelých - cestoviny pre dospelých.

Pred čistením zubov si musíte umyť ruky mydlom a vodou, umyť kefku mydlom, naniesť na štetiny trochu pasty. Po vyčistení zubov je potrebné kefku opäť umyť mydlom a vložiť do pohára. Každé 3 mesiace si musíte kúpiť novú zubnú kefku.

A ak si nemôžete umyť zuby, čo by ste mali robiť? (vypláchnite ústa vodou).

A ak sa napriek tomu vyskytli problémy a bolia vás zuby, čo by ste mali robiť?

Je potrebné ich ukázať zubárovi.

Ako sa volá zubár? (zubár).

A teraz poďme vstávať chlapci do kruhu, trochu si oddýchnuť.

Telesná výchova:

Naše deti sú unavené

A všetci začali zo svojich stoličiek,

Vytiahol, vytiahol

Usmiali sme sa na slnko

Pravá, ľavá naklonená

Rýchlo sme zišli k rieke,

Čistá voda tečie

Vieme sa umyť

Berieme zubnú pastu

Umývanie troch zubov

Umyte si krk, umyte si uši

Osušme sa.

Existuje ďalšie tajomstvo, chlapci: je veľmi dôležité správne si čistiť zuby. Sadnite si k stolom. Budeme experimentovať s hrebeňmi. Predstavte si, že hrebene sú naše zuby a kúsky vaty sú zvyšky jedla, ktoré nám uviazli medzi zubami.

Chlapci, páčia sa vám tieto zuby, kde je veľa nečistôt? (Nie).

Takto zbierame zvyšky jedla po jedle a sladkostiach, objavujú sa na nich bacily, zuby sa začínajú kaziť.

Skúsme si umyť zuby.

Vezmite zubné kefky a prejdite zľava doprava po hrebeni. Čo sa stalo? (ostali smeti).

Teraz zhora nadol a hrebeň otočte zdola nahor. Čo sa stalo?

Máme čisté zuby?

Kto vám povie, ako si správne čistiť zuby? (horné zuby zhora nadol a spodné zuby zdola nahor.

Teraz si sadnime na stoličky.

Deti, aby boli ich zuby zdravé, musíte sa o ne nielen správne starať, ale aj jesť zdravé potraviny.

Chlapci, čo myslíte, aby boli zuby silné, aké potraviny by ste mali jesť? (odpovede detí).

Na posilnenie zubov musíte jesť mliečne výrobky. (Obrázok.)

Zelenina a ovocie sú zdravé potraviny pre každého! (Obrázok.)

Sú sladkosti, krekry, oriešky a rôzne sladkosti zdravá potravina pre zuby? (Obrázok.)

Poďme sa zahrať hru, čo zubom prospieva a čo škodí?

(Hrá sa hra „Čo je dobré na zuby“).

Výborne! Dobre viete, čo je užitočné a čo nie.

Vždy majte zdravé zuby

Ak je užitočné jedlo v dome.

Mäso, kefír a ovocie -

Veľmi potrebné produkty.

Cukor ničí zuby

A jablko posilňuje.

Teraz sa postavme do kruhu a hrajme sa. poradim ti.

Ak je moja rada dobrá

Tlieskaš rukami.

Na nesprávnu radu

Povedz nie, nie, nie.

  1. Čistite si zuby každý deň: ráno a večer.
  2. Môžete použiť zubnú kefku niekoho iného.
  3. Je tam zelenina a ovocie.
  4. Umyte si zuby detským krémom.
  5. Po umytí zubov umyte zubnú kefku mydlom.
  6. Uzávery fliaš môžete otvárať zubami.
  7. Jedzte čokoládu, vafle, cukor, marmeládu.
  8. Existujú mliečne výrobky.
  9. Rozlomte orechy zubami.

Výborne, páčilo sa vám dnes hranie?

Dr. Aibolit chce, aby vaše zuby boli zdravé a neboleli. Umyjete si zuby bez pripomenutia? (dobre urobené). Dr. Aibolit vám poslal jablká, posilňujú vaše zuby. Jedzte pre zdravie. A vždy pamätajte - starajte sa o svoje zuby, starajte sa o ne.

"ZDRAVÉ ZUBY - LÁSKA K ZDRAVU"

1. Úlohy.
2. Citáty, výroky.
3. Užitočné rady "Čo robiť, aby malo dieťa zdravé zuby?", "Udržiavajte si zubnú kefku čistú"
4. Zaujímavé vedieť „Ako naučiť dieťa správne sa starať o zuby“, „Jedzte, čo je dobré na zuby“
5. Téma pripomenutia rodiča “ ”.
6. Stretnutia so zubným lekárom.
7. Témy príbehov a rozprávok „Cesta kazu“, „Návšteva zubára“
8. Téma detskej kresby "Aby som sa nestretol s Caries"
9. Výstava hygienických potrieb.
10. Básne:

* Umy si zuby
* Nech žijú ruky!
* N. Topoleva Ráno v Aibolite
* A. Obukhova Každý zub sa musí čistiť ...
* Ako našu Lyubu boleli zuby.
* A. Obukhova Ako jesť, čistiť si zuby
* Vlčiaka bolel zub

11. Hádanky:

  • Ústa a zuby
  • Zubná kefka
  • Prípravok na čistenie zubov

12. Príslovia a porekadlá, ľudové piesne.
13. Didaktické hry a cvičenia:

- "Zakázané - povolené"
- "Akčný reťazec"
- "Opakuj, nerob chybu"
- "Dokončiť vetu"

14. Otázky na zopakovanie preberanej látky.
15. Zhrnutie lekcie Zdravé zuby sú dobré pre zdravie”.
16. Aktivácia slovníka:

* zub
*kazy
* zubár

17. Básne a situácie.
18. Doplnková literatúra.

1. Úlohy

1. Rozšíriť vedomosti detí o ústnej hygiene.
2. Naučte sa čistiť si zuby správne a dôsledne, používajte zubnú kefku.
3. Pestujte si priateľský vzťah k návštevám zubná ambulancia na stretnutie so zubárom.
4. Vychovávať deti k úcte k ich zdraviu

2. Citáty, výroky

"Žiadne zariadenie nemôže nahradiť citlivé srdce lekára, jeho láskavú dušu"

B.V. Petrovský

Ústna hygiena Ide o dôkladné čistenie zubov.

Po jedle si umyte zuby. Urobte to dvakrát denne.

3. Užitočné tipy

Čo môžem urobiť, aby bolo moje dieťa zdravé?

* Dodržiavajte režim, trávte s ním viac času čerstvý vzduch, venovať sa telesnej výchove, otužovaniu.
* Správna výživa: každý deň by malo dieťa dostávať mlieko alebo mliečne výrobky, mäso, ryby, čierny chlieb, rôzne druhy zeleniny a ovocia vo všetkých ročných obdobiach. Naučte deti jesť tuhú stravu: posilňuje ďasná a zuby.
* Zvyk vyplachovať si ústa po jedle a umývať si zuby ráno a večer treba vštepovať deťom od 2-3 rokov.
* Minimálne 2x do roka je potrebné navštíviť s dieťaťom zubára.

Udržujte svoju zubnú kefku čistú.

Ak sú všetky zubné kefky vašej rodiny v jednom držiaku, chráňte sa tak, že kefku namočíte do dezinfekčného roztoku, aby ste zabili baktérie. A starú, ošúchanú zubnú kefku určite vyhoďte hneď, ako stratí svoje kvality (každých 3-6 mesiacov alebo hneď, ako sa štetiny začnú ohýbať). Ak tieto kefky skladujete, môžu sa stať živnou pôdou pre baktérie.

  1. Štetec pod uhlom. Pri čistení zubov nedržte štetiny kefky kolmo na zuby. Veďte štetiny smerom k základni zuba pod uhlom 45 stupňov; aby mu masírovala a čistila hranicu medzi krkom a ďasnom. Nechajte chĺpky ísť trochu hlbšie do tejto drážky.
  2. Roztočte kefu. Pohybujte štetcom v malých kruhoch. Začnite s vonkajším povrchom zubov, prejdite do vnútra a dokončite žuvanie.
  3. Tiež je potrebné vyčistiť jazyk. Baktérie žijú všade v ústach a na jazyku. Musíte ich z neho vyčistiť. Predávajú sa na to špeciálne škrabky.
  4. Otočte vertikálne. Ak je ťažké dosiahnuť štetcom vnútri predné zuby, otočte ho vertikálne a jazdite v malých kruhoch.
  5. Dosť dvakrát. Stačí si ráno a pred spaním dôkladne vyčistiť zuby a aspoň raz denne medzi nimi prepracovať niťou.
  6. Zvoľte jemnejšie. Jedinou povinnou požiadavkou na zubnú kefku je, že štetiny musia byť mäkké. Tvrdé štetiny môžu poškriabať ďasná a dokonca aj zuby. Kefa sa vymení hneď, ako sa štetiny začnú strapatiť.
  7. Výber cestovín . Hygienická pasta "Colgate total" obsahuje zložky, ktoré zabraňujú vzniku zubného kazu, tvorbe zubného povlaku a zubného kameňa a navyše priamo zmierňujú zápaly ďasien.
  8. Vlhké ústa sú dobrou ochranou. Sliny prirodzene čistia ústa. Čím je suchšia, tým viac baktérií sa tam zakorení. Čím viac ich je, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku plaku.

4. Je zaujímavé vedieť!

Lekár - zubár ošetruje zuby, ďasná.

Slovo „stómia“ v gréčtine znamená „ústa“. Je dôležité čistiť si zuby, aby boli zdravé a silné.

Ako naučiť svoje dieťa, ako sa správne starať o svoje zuby

V akom veku by sa táto zručnosť mala formovať?

Vo veku 2-2,5 roka má dieťa 20 mliečnych zubov. Medzery medzi nimi sa zmenšujú, zmenšujú a klesá slinenie. V tomto ohľade nedochádza k prirodzenému samočisteniu, ako sa to deje u detí vo veku 2 rokov. Najprv musíte naučiť dieťa vypláchnuť si ústa vodou po jedle, ráno a večer, a potom ho naučiť čistiť si zuby, najskôr bez pasty.

Keď dieťa zvládne túto manipuláciu, mali by ste ho neustále učiť, ako pastu používať. Zvyčajne sa dieťa naučí túto zručnosť vo veku 4-5 rokov.

Ako si správne čistiť zuby, dospelí najprv ukážu na sebe, potom pomôžu dieťaťu zopakovať. Najprv sa musíte naučiť používať kefku bez zubnej pasty - mala by byť malá, aby ju dieťa pohodlne používalo. Naučte sa zručnosti čistenia zubov malé dieťa nie je vôbec ľahké, preto je potrebné naučiť ho potrebné techniky postupne.

Napríklad prvýkrát ukážte, ako si čistiť zuby spredu: horné - hore nadol, spodné - zdola nahor.

Druhýkrát povedzte, ako držať kefku, aby ste vyčistili vonkajšiu stranu zubov vpravo a vľavo. Ďalej ukážte, ako čistiť žuvaciu plochu horné zuby zvnútra a napokon predná a bočná plocha dolných zubov zvnútra.

V tomto slede sa techniky lepšie vstrebávajú, dieťa si zručnosť osvojí rýchlejšie. Správna formácia návyk v ranom detstve vytvára pevný základ pre formovanie hygienických návykov na celý život

Jedzte to, čo je dobré pre vaše zuby.

  • skúste syr - zabijak baktérií. Ak ste zjedli niečo sladké, tak si to v prvých 5 minútach doprajte s kúskom syra (25 - 30 g) s nízkym obsahom tuku alebo úplne chudým - zabijakom baktérií. Malé množstvo syra stimuluje tvorbu slín, ktoré neutralizujú kyselinu spôsobujúcu tvorbu dutín. Okrem toho syr obsahuje špeciálne látky, ktoré pomáhajú chrániť zubnú sklovinu pred zničením.
  • Žuť jablko. Akékoľvek tvrdé ovocie a zelenina spomaľujú proces zubného kazu.
  • Jedzte viac jogurtov. Nízkotučný prírodný jogurt je výborným zdrojom vápnika, ktorý prispieva k tvorbe zdravých zubov v mladosti, posilňuje ľudské kosti podporujúce snehobiele zuby.
  • Buďte opatrní, keď sa vám jedlo lepí na zuby. Banány a hrozienka sú dobré pre ľudský organizmus, no pre naše zuby už vôbec nie.
  • O výhodách žuvačky. Najlepším dezertom na zuby sú žuvačky bez cukru. Žuvanie žuvačky do 20 minút po zjedení môže znížiť riziko vzniku zubného kazu.

5. Vývoj a návrh poznámky

“Zdravé zuby – zdravie je dobré”

6. Stretnutia so zubárom, návšteva zubného lekára, zubná ambulancia v škole.

Konverzácia „Moja zubná kefka“ Cieľ: Naučte deti, ako udržiavať svoju kefu čistú.

7. Zostavovanie príbehov, rozprávok na témy : „Cesta kazu“, „Návšteva zubára“

8. Súťaž v kreslení detí "Aby som sa nestretol s Caries"

9. Výstava hygienických potrieb : zubné kefky, zubné pasty, poháre na ústnu vodu.

10. Zhrnutie lekcie:

ZDRAVÉ ZUBY - ZDRAVÁ LÁSKA

(prípravná skupina)

Cieľ: dať deťom informácie potrebné na zlepšenie ich zdravotného stavu, rozvíjať na základe týchto vedomostí potrebné hygienické zručnosti a návyky, ktoré sú potrebné pre život a prácu.

Úlohy: Rozšíriť vedomosti detí o kultúrnych a hygienických zručnostiach, o niektorých príčinách kazu. Naučiť deti aplikovať tieto poznatky v praxi, aby boli schopné ovládať svoje činy a činy bez pripomienok dospelých. Vychovávať u detí starostlivý prístup k ich zdraviu, k zdraviu ľudí okolo nich.

Materiál na lekciu: Informácie o ústnej hygiene vo výchovno-tematickom komplexe „Hygiena ľudského tela“. Názorný materiál o hygiene ľudského tela. Príručka pre každé dieťa - papier, ceruzky, perá.

POSTUP ŠTÚDIE:

Gnome Zdorovyachok vstupuje medzi chlapcov.

Ahojte milí chlapci! Dnes budeme pokračovať v našom rozhovore o hygiene nášho tela. Najprv však vylúštime krížovku.

Úloha : ak správne uhádnete všetky hádanky, môžete si prečítať slovo vo zvislom stĺpci.

1. Nie som vôbec lenivá čistiť si zuby každý deň.

Čistí rýchlo, čistí čisto v rukách zubná kefka .... (kefa)

2. Som okrúhly, som hladký,

Ale nie ryšavý a nie sladký. Pozerajú sa na mňa a vidia seba. (zrkadlo)

3. Vylieči osýpky, bronchitídu a bolesť hrdla,

Predpísať pilulky a vitamíny. (lekár)

4. Dve rekvizity k telu – nazvite ich smelo. (nohy)

5. Vafle, pruhované, hladké a chlpaté,

Vždy po ruke, čo to je? (uterák)

6. Niekedy „Mäta“, „Blendomed“, „Forest“. (prilepiť)

Gnome Healthy:Čo znamená slovo kaz? Čo myslíte, je to choroba alebo nie? Kedy sa toto ochorenie vyskytuje? Koľkí z vás mali kaz? Čo ste cítili v období bolesti zubov? Ako si myslíte, že, bolesť zubov ovplyvňuje zdravie celého organizmu? (Deti odpovedajú na otázky na základe svojich osobných skúseností)

Gnome Healthy: (vyzýva deti, aby počúvali informácie)

Trochu histórie:

Aby boli vaše zuby zdravé, musíte si ich čistiť. Ľudia to pochopili už dávno. Čo len neskúšali pri hľadaní vhodného lieku na to. Napríklad starí Gréci používali popol, drvené sklo s pieskom a dokonca aj pemzou. Ako zubná kefka slúžili vlnené handry namočené v mede a ako špáradlá zvieracie pazúry. Takáto starostlivosť o zuby samozrejme nebola veľmi príjemná, no podľa starých lekárov vyzerali zuby starých Grékov priam úžasne. Obyvatelia Indie našli príjemnejší spôsob - žuvali kôru stromov. Jeho mäkké vlákna čistili zuby a vylučovaná šťava dezinfikovala ústnu dutinu a posilňovala ďasná. V ázijských krajinách si ich kvôli záchrane zubov natierali čiernym lakom... A obyvatelia Blízkeho východu si zuby potierali šupkou z granátového jablka, na Sibíri žuvali špeciálne upravenú živicu.

V stredoveku boli vynájdené zubné elixíry, ktoré sa nepoužívali na čistenie, ale na vyplachovanie úst. Tie sa mimochodom zachovali dodnes. V druhej polovici 17. storočia bol objavený nový liek – soľ! Odporúčal to holandský vedec Anthony van Leeuwenhoek, ktorý objavil dovtedy neznámy „svet mikróbov“... Zarazilo ho množstvo mikróbov v našich ústach a okamžite prijal opatrenia na boj proti nim... Utieral si zuby soľou. poznamenal, že ich počet sa výrazne znížil. Odvtedy si s ním pravidelne čistil zuby a odporúčal ho každému. V XX storočí si začali čistiť zuby drvenou kriedou, časom ju začali dôkladne trieť a premeniť ju na prášok podobný prášku. Zubná pasta sa objavila až v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Zdalo by sa teda, že je to veľmi jednoduchá vec a pre človeka veľmi potrebná, ale bola vynájdená neskôr ako auto, parná lokomotíva a oveľa viac.

Vypočujte si báseň: (dieťa číta)

Každý zub sa musí čistiť horný zub a spodný zub

Aj ten najvzdialenejší zub je veľmi dôležitý zub.

Vnútri, tri vonku, tri vonku, vnútri...

Čistíme. Umyte si zuby a bavte sa

A pre tých, ktorí ich nečistia, zaspievame pieseň:

Hej, poď, nezívaj, nezabudni na zuby,

Zdola nahor, zdola nadol. Nebuďte leniví čistiť si zuby .

Choďte na výstavu zubných kefiek. ( Chlapci si prezerajú výstavu. Počas spoznávania kefiek učiteľ hovorí o pozitívnych vlastnostiach a dáva odporúčania, ktoré kefy je najlepšie používať, a potom chlapci napodobňujú pohyby - „čistia si zuby“.)

- Aby ste si udržali zdravé zuby, musíte pravidelne navštevovať zubára.

Vlčiaka bolel zub, išiel k lekárovi

Sadol si do kresla, no zrazu s výkrikom vyskočil: - Nechcem!

Zavrčal a unáhlene takmer pohrýzol doktora!

Pred lekármi začal utekať a zostal bez zubov!

Pre vlčiaka je ťažké chytiť korisť, no, musíte si včas liečiť zuby!

A počas liečby buďte trpezliví, aby ste mali zdravé zuby.

Trpaslík Zdorovyachok: A teraz sa pozrime, ako sa môžete starať o svoje zuby.

Hra “Povolené – zakázané”

Úloha: vyplňte tabuľku a rozložte odpovede do určitého stĺpca.

Povolenej

Zakázané

Situácie: dlhé hlodacie semená, lízanky; vypláchnite si ústa po každom jedle; žuť rafinovaný cukor hrýzť mrkvu, jablko; zdvihnúť kovové predmety so zubami; odhryznúť drôt, závit so zubami; piť vriacu vodu; jesť zmrzlinu striedavo s horúcim čajom (káva); umy si zuby; atď.

Trpaslík Zdorovyachokvyzýva deti, aby kreslili obrázky na tému „Ústna hygiena“.

Chlapci, prečítajte si, čo je napísané na plagáte: "Uprednostňujte ovocie, veľmi dôležité potraviny, pred sladkosťami."

na vašich stoloch rôzne produkty. Musíte si vybrať tie, ktoré sú dobré pre vaše zuby. (deti prídu k stolom, vyberú si a vysvetlia svoj výber).



Načítava...Načítava...