Knižničná lekcia „Cesta do mesta knihy“ (študijná prehliadka pre žiakov základných škôl). Mimoškolská aktivita "exkurzia do knižnice"

Lyubov Sergeevna Oskina
Scenár voľného času "Exkurzia do knižnice"

Ciele:

Dajte predstavu o knižnica;

Vytvorte záujem o prácu knižnica;

Oboznámenie sa s pravidlami používania knihy.

Úlohy:

Vzdelávacia oblasť "vedomosti": obohatiť vedomosti detí o rôznych profesiách; rozširovať obzory detí.

Vzdelávacia oblasť "socializácia": pestovať nezávislosť; zmysel pre zodpovednosť; rešpekt k práci dospelých.

Vzdelávacia oblasť "komunikácia": aktivovať slovnú zásobu; podporovať rozvoj reči.

Vybavenie:

bábiky: Vedec mačka, myš Mitka;

knihy: rozprávky A. S. Puškina, « Užitočné rady» , "varenie", "domáci majster", "Šťastná hodina".

Prípravné práce.

1. Rozhovor s knihovník príprava na stretnutie s deťmi.

2. Tematické rozhovory s rodičov: Ako v deťoch vzbudiť lásku k čítaniu, „Rodinné deti knižnica» .

Voľnočasový kurz

Deti idú do knižnica, posaďte sa na stoličky pred obrazovkou. Objaví sa vedecká mačka. Spieva pieseň "Kúzlom" (hudba S. Savenkov, text T. Tarasova).

Sami o tom nevieme.

Za moriami, za lesmi

Niekde sa stratila rozprávka

A to k nám nepríde.

Zavčasu na lúke

Rozprestrite obrus s vlastnou montážou

A vo vychádzkových topánkach

Oprava lietajúcej podložky.

Refrén:

mágiou,

Podľa môjho želania

Jazdiť bude Sivka-Burka

Cez otvorené dvere

Chytím ho za hrivu,

Ponáhľame sa k radosti

A do tej čarovnej krajiny

Pre vzdialené krajiny.

Cez hory a údolia

Cesta do rozprávky je dlhá,

Hustý les, pichľavý strach,

Radšej sa do toho nehrab!

Miracle-Yudo a Kashchei,

A Yagu a Barmaleya,

A Kikimoru v močiari

Stretneme sa po ceste.

Vezmem so sebou na cestu

Veľa vtipov, veľa smiechu.

S pesničkou to bude zábavnejšie

A stretnú sa s nami s úsmevom

Chipollino, Pinocchio,

Aibolit, Pierrot, Malvína

Veľa dobrodružstva

V túto hodinu nás čaká v rozprávke.

Cat. Ahojte chalani! To som ja, vedec mačka. Teraz idem doľava a spievam pesničky, a keď pôjdem doprava, budem rozprávať rozprávky. Chlapci, máte radi rozprávky? deti. Áno!

Cat. Kto vám ich číta?

deti. dospelých: naši rodičia, vychovávatelia.

Cat. Milujem nielen spievať piesne a rozprávať rozprávky, poznám veľa hádaniek a prísloví. Skúste moju hádanku hádajte:

Nie osoba, ale hovorí

Nie krík, ale s listami,

Nie košeľa, ale šitá.

deti. Toto je kniha.

Cat. Uhádnuté! Existuje taký príslovie: "Dobrá kniha je najlepší priateľ". Mám veľa takých úžasných priateľov. zaujímavé knihy. Čo si myslíte, na čo sú knihy?

(Odpovede detí.)

Cat. Chlapci, prišli ste knižnica. Knižnica je také miesto kde žijú rôzne knihy. Občas idú na návštevu, ale vždy sa vrátia na svoje miesto. Kde si myslíte, že knihy zostávajú?

deti. Chlapci si ich odnesú domov, prečítajú si, prezerajú si obrázky a potom knihy vrátia knižnica.

Objaví sa malá myška Mitka.

Malá myš. Ach, kam som šiel? Hľadal som kuchyňu, ale dostal som ju.

Mačka.. v knižnica. Kto si?

Malá myš. Volám sa myška Mitka. Chcel som si ukradnúť niečo chutné, ale teraz zostanem hladný.

Cat. Aké škaredé! Ak máte hlad, uvarte si vlastné jedlo a nehľadajte, čo by ste mohli ukradnúť. Vidíte knihy na poličkách? Majú veľa užitočných radu: ako uvariť večeru, ako upratať byt, ako sa starať o kvety.

Malá myš. Poď, poď, uvidíme! Máte knihu o tom, ako postaviť dom?

Cat. Existuje.

Malá myš. Máte knihu o tom, ako sa zabávať, hrať, spievať a tancovať pesničky?

Mačka vyberie a ukáže knihu myši a deťom "Užitočné tipy", "varenie", "domáci majster", "Šťastná hodina".

Cat. Existuje. Tu sú knihy, vezmite si ich a prečítajte si ich.

Malá myš. Ach, aké sú rozdielne! Chlapci, vysvetlite mi prosím, v čom sa tieto knihy líšia?

deti. Niektoré knihy sú hrubé, iné tenké, niektoré ťažké, iné ľahké, niektoré majú tvrdý, kartónový obal, iné zase mäkký, papierový. Niektoré knihy obsahujú básničky, iné príbehy, rozprávky či nejaké užitočné rady.

Cat. Toto je opraviteľné. Hlavná vec je, že máte túžbu naučiť sa čítať. Deti sa len učia čítať. Vedia, že knihy môžu veľa naučiť.

Malá myš. Už viem všetko!

Cat. Ej, Mitka, Mitka, veľa sa chváliš. Chlapci, pozrime sa na to, dobre?

Hra "Pomenujte svoju profesiu"

Cat. Povedz mi, kto skladá hudbu?

Malá myš. Cook!

deti. Nie, to je skladateľ!

Cat. Kto kreslí obrázky?

Malá myš. Variť?

deti. Nie, je to umelec!

Cat. Kto robí sochy?

Malá myš. Myslím, že je to šéfkuchár.

deti. Nie, je to sochár!

Cat. Kto píše knihy?

Malá myš. No určite je to kuchár.

deti. Nie, je to spisovateľ!

Cat. A prečo ste vždy volali kuchára?

Malá myš. Pretože chcem naozaj jesť, cikať, cikať, cikať!

Myška plače, chlapi ho upokojujú, pohostia ho koláčikmi a cukríkmi.

Malá myš. Hurá! Zľutoval si sa nado mnou, nakŕmil si ma. Teraz ste vy všetci a vy, vedecká mačka, moji najlepší priatelia!

Cat. A naozaj sa chcem s vami spriateliť a stretávať sa častejšie.

Malá myš. Cat Scientist, dajte mi všetky tieto knihy, prečítam ich naraz, rýchlo sa naučím čítať.

Cat. Neponáhľaj sa, Mitka. Tieto knihy budete potrebovať, keď budete trochu starší. A teraz je lepšie prihlásiť sa s chlapcami knižnica. Tu dostanete knihy napísané detskými spisovateľmi.

Malá myš. Aké zaujímavé! Spisovatelia píšu knihy, ale kto som ja?

Cat. Budete čitateľ.

Malá myš. Kto mi dá knihy?

Cat. Teraz zavolám knihovník. Spoznajte to. (meno a priezvisko knihovník) .

vychádzanie knihovník pozdravuje všetkých.

Knihovník. Moji drahí, aký som pre vás rád! Príďte sem častejšie! Ponúknem vám najviac najlepšie knihy. Naučia vás zábavné a zaujímavé činnosti, rozvinú vašu pamäť, skrášlia vašu reč a v škole sa budete učiť zaujímavo, radostne. Kto vie najviac - dostane vynikajúce známky! nie bezdôvodne hovoria: "Od nepamäti kniha vychováva človeka". Chlapci, teraz vám poviem, z ktorých častí sa kniha skladá. Skúste si ich zapamätať.

Knihovník vezme knihu z police a otvorí ju.

Knihovník. Kniha sa skladá z listov. Pozri sa na toto list: Na jednej a druhej strane má čísla. Tieto čísla sú odlišné, pretože predstavujú čísla strán. Každý list má dve strany. Hneď prvá strana knihy sa nazýva titulná strana. Býva na nej napísaný názov knihy a meno jej autora. Aby sa listy nerozpadli, sú zošité alebo zlepené a upevnené v obale. (vo väzbe). Obálka knihu chráni a skrášľuje. Na prednej strane obálky, aj na titulnej strane, nádhera veľké písmená napíšte názov knihy a meno autora. Keď je kniha na poličke medzi svojimi priateľmi, je viditeľná iba jej chrbtica. Z nej sa dozviete, o akú knihu ide. Kto si pamätá, z akých častí kniha pozostáva a vie zopakovať ich názvy?

Malá myš. ja!

Myš hovorí, je zmätená.

Knihovník. Počkaj chvíľu, myška. Aby ste si to ľahšie zapamätali, chalani vás teraz nakreslia "živé knihy". Súhlasíš?

Dynamická pauza "Živá kniha"

Deti sú rozdelené do niekoľkých skupín (voliteľné). Každá skupina predstavuje jednu knihu. Niekoľko detí stojí tesne za sebou – to sú obliečky. Vpredu stojí ďalšie dieťa – toto je titulná strana. OD pravá strana z nich sa stane dieťa, ktoré roztiahne ruky do strán, akoby objímalo listy - to je väzba.

Nastupujú tri deti paže: prvé dieťa stojí pred titulná strana chrbtom k nemu, druhé dieťa sa postaví chrbtom k väzbe, tretie dieťa sa postaví za posledný list (toto je predný obal, chrbát a zadný obal). Chlapi jednu po druhej volajú Mitka časti, ktoré ich tvoria "živá kniha". Na príkaz vedúceho (pedagóg, knihovník) deti sa rozpŕchnu, vytvárajú nové skupiny, ktoré tvoria ďalšie knihy.

Hra sa opakuje dvakrát alebo trikrát.

Knihovník. Výborne! A viete, chlapci, knihy niekedy ochorejú, ak sa s nimi nezaobchádza veľmi opatrne. Zašpinia sa, plachty majú roztrhané. Ako im môžete pomôcť?

deti. Knihy treba chrániť, nikam ich nehádzať, ale odkladať na policu. Neberte knihu do rúk špinavými rukami. Ak ťa chytia "chorý" knihu, potom sa jej musíme pokúsiť pomôcť - opraviť, prilepiť.

Knihovník. Pripravila som pre vás moje obľúbené knihy. Toto sú rozprávky A. S. Puškina. Požiadajte svojich rodičov, učiteľov, dospelých, aby vám ich prečítali. Potom sa opäť stretneme a poviete nám, čo sa vám najviac páčilo a na čo ste si zapamätali.

Malá myš. Ja, ja! Najprv mi daj knihu!

Cat. Čo si, Mitka! Byť zdvorilý. Nechajte dievčatá ísť ďalej. Pozrite sa, aké sú krásne a elegantné.

Knihovník dáva knihy deťom a lúči sa s nimi. Deti ďakujú knihovník a rozlúčiť sa so všetkými.

Lutsenko Elena Gennadievna, vedúca knižnice KSU "SOSH-23", Karaganda
téma: Prehliadka knižnice „Ahoj, čítaj mesto“
Cieľ: Oboznámenie malých čitateľov s pravidlami knižnice
Prinútiť čitateľov čítať
Pestovanie úcty ku knihám
Úlohy:Vzdelávacie: Rozvoj zmyslu pre kolektivizmus. súdržnosť
Poznávacie: Formovanie záujmu
Priebeh udalosti: Ahojte milé deti Sme veľmi radi, že vás vidíme v našej školskej knižnici.
A naše turné začnem básňou. Pozorne počúvajte, položí vám otázku, na ktorú budete musieť odpovedať.
Pozeráš sa von. dom ako domov
Ale nie sú v ňom žiadni obyčajní obyvatelia,
V tesných radoch stoja zaujímavé knihy,
Na dlhých policiach pozdĺž steny
Staré rozprávky do toho zapadajú:
A Černomor a cár Gvidon
A dobrý dedko Mazai ...
Ako sa volá tento dom skúste, hádajte!!!
(Odpovede detí)
Výborne!!!
Samozrejme knižnica!

Takže! Čo je podľa vás knižnica?
(Odpovede detí)
Chcem vám povedať, že slovo knižnica je grécke a znamená nasledovné: Biblio-kniha, t heka-sklad. Uchovávanie a používanie tlačených diel. Práve tu sa môžete dostať na rozprávkový ples s Popoluškou a spolu s Pinocchiom nájsť zlatý kľúč. V našej knižnici na vás čaká nekonečné množstvo vzrušujúcich dobrodružstiev a ciest. A má viac ako 10 000 kníh.
Predstavte si, že všetky tieto knihy sú nahromadené v jednej veľkej hore v strede knižnice až po strop, prídete a požiadate o knihu, povedzme: "Traja tuční muži." A tak začínam hľadať deň, možno dva. A nakoniec, vyčerpaný, vám nachádzam túto knihu. Nikto z vás sa už asi nebude chcieť po knihu vrátiť. A preto, aby sa to nestalo, v každej knižnici sú všetky knihy usporiadané podľa špeciálneho systému - LBC (knižničná a bibliografická klasifikácia) Spravidla sa každá knižnica skladá z dvoch oddelení: predplatiteľského a čitáreň.
Predplatné je oddelenie, kde si každý môže zobrať knihu domov. V prvom rade sa však musíte prihlásiť. Všetci čitatelia musia mať formulár. Knihy sa vydávajú na obdobie 7-10 dní. V prípade potreby je možné knihu predĺžiť. Na to však musíte informovať knihovníčku, aby si do vášho formulára urobila potrebné poznámky. Každý štvrťrok zhŕňa vaše čítanie. Výsledky sú umiestnené na stánku pod sekciou „Ako čítame“, kde je poznamenané: počet prihlásených čitateľov podľa tried, počet prečítaných kníh. Podľa nášho „Čitateľského semaforu“: Červená – veľa čitateľov, Žltá – malí čitatelia, Zelená – skupina so zvláštnym záujmom (čitatelia o konkrétnu tému) Na čitateľskom formulári je pripevnený jeden z troch farebných odznakov. Na konci školského roka sa naším milovníkom kníh stáva ten, kto má prečítaných najviac kníh. Priezvisko čitateľa je umiestnené na stojane „Naši milovníci kníh“.
Čitáreň! Čo je to? (deti idú do čitárne)
Čitáreň má svoje pravidlá! Knihy z čitárne doma sa nevydávajú. Existujú veľkorozmerné knihy, cenné svojim obsahom a knihy v jedinom exemplári: slovníky, príručky, encyklopédie. Pravidlo druhé: nerobte hluk, pozorne čítajte, ak je to potrebné, napíšte, čo je nezrozumiteľné, pýtajte sa šeptom. Napriek tomu, že knihy sa v čitárni nevydávajú, pre každého čitateľa je vytvorený formulár, do ktorého sa zapisuje všetka literatúra používaná na čítanie.
V priebehu čítania. Bohužiaľ, veľa kníh stráca svoj pôvodný vzhľad. Pozrite si tieto dve knihy. Boli prijaté v ten istý deň, ale pozrite sa, ako sa zmenili. S jednou knihou sa zaobchádzalo opatrne a s druhou... A keď vidím také odfláknuté knihy, spomeniem si na nádhernú báseň od B. Zakhodera:
„... Táto kniha ochorela,
Zlomil jej brata
Je mi ľúto chorých
Vezmem to a zalepím!!!"
"Sedem-sovietsky kvet" vám dáva svoje odporúčania na opatrné zaobchádzanie s knihou. (Deti odtrhávajú okvetné lístky a čítajú tipy)
1 okvetný lístok - neohýbajte stránku
2 okvetné lístky - zabaľte knihu do obalu
3 okvetné lístky - starajte sa o knihu, je to váš priateľ a pomocník
4 okvetné lístky - nepíšte na stránky
5 okvetných lístkov - nečítajte pri jedle
6 okvetných lístkov - do knihy nevkladajte rôzne predmety
7 okvetných lístkov - vytvorte záložku.
„Kniha múdrosti“ vám chcela poradiť. (Deti dostanú očíslované hárky s textom, musíte sa postaviť a prečítať si rady)
1 strana - aby knihy neurazili
Strana 2 - Potrebujem ich vidieť častejšie
3 strany – prečítajte si ich a odovzdajte včas
4 strana - milujte ich a nikdy ich neroztrhajte
5 strán - kniha odučí každého hnevať sa
6 strán - a naučte sa baviť
Strana 7 - buďte láskavejší a skromnejší
8 strana - buďte trpezliví, múdrejší!
Strana 9 - hovoríš s ňou častejšie!
10 strán - budete štyrikrát múdrejší.
A teraz, na slávnostné venovanie študentov školy mladým čitateľom, vás žiadam, aby ste zložili prísahu:
Sľub! S každou učebnicou a každou knihou zaobchádzajte opatrne!
Sľubujeme! (Deti hovoria)
Sľub! Spriateľte sa s knihou!
Sľubujeme! (Deti hovoria)
Sľúbte, že sa stanete aktívnymi čitateľmi knižnice!
Sľubujeme! (Deti hovoria)
Sľub! Vráťte prečítané knihy včas
Sľubujeme! (Deti hovoria)
Tak sme tu s vami a urobili sme si prehliadku našej školskej knižnice. Oboznámte sa s pravidlami jeho práce. Teraz môžem bezpečne dať vašej triede "Knižničný preukaz" Do knižnice sa môže zapísať každý. (V knižnici sa registrujú čitatelia)
Zbohom! Naozaj dúfam, že sa vám u nás páčilo.Vždy sa tešíme, keď všetkých vidíme v našej školskej knižnici!

Abstrakt GCD na tému "Exkurzia do Ústrednej detskej knižnice Salavat"(prípravná skupina č. 6)

Typ NOD: asimiláciu nových poznatkov.

Forma organizácie: exkurzia.

Hlavná vzdelávacia oblasť:„Vedomosti“ (tvorba holistického obrazu sveta, rozširovanie obzorov, bola integrovaná s oblasťou „Komunikácia“ (rozvoj reči); „Socializácia“ (rozvoj herných aktivít).

Typy detských aktivít: kognitívny, komunikatívny, hravý, produktívny.

Cieľ: priblížiť deťom profesiu knihovníka, zaujať deti spolu s rodičmi o pravidelné návštevy knižnice.

Úlohy:

Vzdelávacie: formovať u detí realistické predstavy o práci knihovníka, ukázať dôležitosť knižnice; upevniť si v praxi znalosti pravidiel cestnej premávky pri prejazde križovatkou.

vyvíja sa: obohatenie o nové slová: knihovník, regál, police na knihy; aktivácia slovnej zásoby: čítačky, knihy, časopisy, ilustrácie.

Pedagógovia: pestovať záujem o knihu, úctu a rešpekt k práci knihovníka; vzdelávať pracovné zručnosti samostatnej starostlivosti o knihu.

Metódy a techniky: otázky, objasnenie, vysvetlenie, experimenty, hranie, vizuálne, praktické.

Prípravné práce:Čítanie umeleckého diela, rozprávanie o práci knihovníka. Vychovávateľka vopred dohodne možnosť uskutočnenia exkurzie, tak s rodičmi žiakov, ako aj s knihovníkom.

Vybavenie: knihy, police, všetko v knižnici.

Literatúra: Všeobecný vzdelávací program predškolská výchova Od narodenia do školy, vyd. N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasilyeva.

Priebeh túry:

1. Úvod.

1) Deti odchádzali z MŠ vo dvojiciach. Opakovanie pravidiel správania sa na verejných miestach a na ulici.

2) Opakovanie pravidiel cestnej premávky (pravidlá cestnej premávky). Keď sa blížime k prvej križovatke, učiteľka upozorňuje deti, prečo sme sa rozhodli prejsť cez cestu práve tu?

Deti: pretože je tu znak, prechodný prechod (deti spolu s učiteľom znak skúmajú, pamätajú si jeho význam).

Vychovávateľ tiež vysvetlí, že každý sa musí pred začatím pohybu presvedčiť, či autá zastavili a nechali chodca prejsť. Nie je možné priblížiť sa k priechodu pre chodcov, aby sa začali pohybovať cez cestu, vodič osobného auta si ich nemohol všimnúť pre kríky na okraji cesty alebo z iného dôvodu. Uistite sa, že auto zastavilo, a až potom sa dajte do pohybu.

2. Hlavná scéna.

Vychovávateľ: tak sme prišli do knižnice, zaspomínajme si s vami pravidlá správania sa v knižnici.

Treba pozorne počúvať

Môžete len šepkať

Ak sa chcete niečo spýtať, zdvihnite ruku

Pozrel som sa, dal to späť

Pedagóg: Výborne, chlapci, zapamätajte si všetky pravidlá, potom vás pozývam do domu, kde žijú knihy.

knihovník: Ahojte deti! Na svete je dom, v ktorom sa pre vás zhromažďujú návody na život. Tento dom je veľký alebo malý, ale vždy úžasný, nazýva sa ...

Skúsme hádanku uhádnuť:

Pohľad von -

Domov je ako domov

Ale nie sú v ňom žiadni obyčajní obyvatelia.

Má zaujímavé knihy

Stoja v tesných radoch.

Na dlhých policiach pozdĺž steny

Rozprávky staroveku sa hodia:

A Černomor a cár Gvidon,

A dobrý dedko Mazai ...

Ako sa volá tento dom?

Skúste, hádajte.

Výborne, samozrejme, že je knižnica! "Biblio" v gréčtine - kniha, "teka" - sklad. Moje meno je ___________________ a pracujem v tomto úžasnom dome knihovník.

Trochu z histórie knižníc.

Kedysi dávno, keď ľudia ešte nepoznali papier, ale chceli svoje vedomosti odovzdať iným, zapisovali si slová na čokoľvek, čo potrebovali: vyrezávali znaky do kameňa, neskôr písmená zobrazovali razením na hlinené tabuľky. V starovekom Egypte písali na papyrus, materiál vyrobený z trvácej rastliny s rovnakým názvom. A v Rusku urobili tenkú kožu a písali na pergamen, na brezovú kôru.

Ľudia sa snažili zachovať tieto písmená: hlinené tabuľky, papyrusy a pergameny. Vznikli prvé knižnice. Ale časom sa slová vymazali, dosky, brezová kôra sa zhoršila. Potom sa ľudia naučili vyrábať papier a tlačiť knihy. Ľudia, ktorí píšu knihy, sa nazývajú spisovatelia. Spisovatelia písali o tom, čo videli a počuli. Písali básne a vymýšľali príbehy a rozprávky. Objavilo sa množstvo kníh, ktoré všetci potrebujeme poznať svoju minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Dozviete sa o všetkom, čo sa deje vo svete, deje sa na Zemi. Kde môžeme získať knihy? (Kúpiť v obchode, v knižnici.)

Výborne chlapci! Bol som presvedčený, že sa chceš stať šikovným, chceš sa naučiť veľa nových vecí.

takže, knižnica je domovom knihy.

Knižnica má veľa kníh, časopisov a tomu všetkému sa hovorí knižný fond. Aby sme tú správnu knihu rýchlo našli, musí stáť na svojom mieste. Inými slovami, môžeme povedať, že každá kniha má svoj dom a svoj byt. Každá kniha má svoj vlastný počet písmen a číslic - šifra. Podľa tejto šifry môžete zistiť adresu knihy: podlahu a policu, kde je uložená. v krabiciach - adresáre sú uložené karty s názvami a kódmi všetkých kníh. Knihovník si takú kartičku pozrie, zájde do obchodu a prinesie vám knihu, ktorú potrebujete (knihovníčka ukazuje kartičky, deti skúmajú). Tu je to chlapci čitateľský formulár(zobrazí), kde sú zaznamenané všetky prečítané knihy.

Naša knižnica má dve hlavné oddelenia: predplatné a čitáreň. Knižničnou výpožičkou sa rozumie miesto, kde sa požičiavajú knihy. Máme knihy, ktoré doma nevychádzajú – sú to encyklopédie a slovníky. Sú to knihy, ktoré môžu čitatelia v ktorýkoľvek deň potrebovať (knihovník vysvetľuje, ako sú knihy usporiadané, čo je vydanie a vrátenie knihy)

knihovník: Knihy sú ako ľudia: narodia sa, žijú, starnú a môžu ochorieť. Hlavnými dôvodmi sú čas a nedbalý postoj ku knihe. Kniha je úplne zničená.

Čítanie básne od S.Ya. Marshak kniha o knihách. Chlapci, aby sa to nestalo vašim knihám, nezabudnite na pravidlá používania knihy:

Pravidlá zaobchádzania s knihou

  • Predtým, ako začnete čítať knihu, zabaľte ju do papiera alebo nasaďte obal.
  • Pri čítaní kníh používajte záložky.
  • Neskladajte strany knihy.
  • Nemôžete ohýbať knihy. Kniha sa môže rozpadnúť na samostatné listy.
  • Nedávajte ceruzky a perá do kníh.
  • Nečítajte pri jedle. Na stránkach budú škvrny, ktoré sa nedajú vyčistiť.
  • Nerozhadzujte knihy – mohli by ste ich stratiť.

Knihovník. Aby ste sa stali skutočnými čitateľmi, musíte sa vedieť v knižnici správať.

"Pravidlá používania knižnice"

  • V knižnici musíte byť ticho, pretože hluk ruší ostatných čitateľov.
  • Jasne a zreteľne uveďte svoju triedu a priezvisko tak, aby knihovník knihu prečiarkol.
  • S knihami z knižnice by sa malo zaobchádzať obzvlášť opatrne, aby ich mohlo čítať čo najviac študentov.
  • Knihy z knižnice sa nemôžu stratiť, inak v knižnici nezostane ani jedna kniha.
  • Knihy v knižnici by mali byť umiestnené presne na mieste, kde ste ich dostali.

knihovník: Chlapci, radi čítate knihy? Pomenujte svoju obľúbenú knihu? (odpovede detí)

A teraz vám, chlapci, dám hádanky.

Buď opatrný!

2. Nie ker, ale s listami, nie košeľa, ale šitá, nie osoba, ale rozprávanie.

3. Kto hovorí potichu?

4. Častejšie sa s ňou rozprávaš, budeš štyrikrát múdrejší.

5. Stojíme vedľa seba na poličke, je nás veľa - hrubí, štíhli,

Pomáhame deťom stať sa inteligentnými ľuďmi.

Chlapi nás nosia do triedy, ale lenivý človek nás nemá rád.

Výborne! Všetky tieto hádanky boli o knihách.

Vychovávateľ: Chlapci, aké nové slová ste sa dnes naučili? Chlapci opakujú (príjem práce so slovnou zásobou).

Pedagóg a knihovník: Výborne chlapci! Správali ste sa tak dobre, a čo je najdôležitejšie, pamätali ste si, ako sa správať v knižnici, v čitárni?

deti: Ticho, nerob hluk!

Vychovávateľ: Chlapci, čo ste sa naučili o profesii knihovníka? (úvaha) (zovšeobecnenie) (odpovede detí)

Predmet: Exkurzia do školskej knižnice.

Miesto: Knižnica.

Trieda: 1b

Účel: priblížiť deťom profesiu knihovníka.

Úlohy:

Výchovné: formovať u detí realistické predstavy o práci knihovníka, ukázať dôležitosť knižnice.

Rozvíjanie: obohacovanie o nové slová: knihovník, regál, police na knihy; aktivácia slovnej zásoby: čítačky, knihy, časopisy, ilustrácie; naučiť deti opravovať roztrhané knihy.

Pedagógovia: pestovať záujem o knihu, úctu a rešpekt k práci knihovníka; vzdelávať pracovné zručnosti samostatnej starostlivosti o knihu.

Známosť. Pojmy "knižnica", "predplatné", "čitáreň", "čitateľ", "knižná forma", "knihovník".

Formulár správania:

Lekcia - prezentácia

Vybavenie: prezentácia.

Priebeh kurzu.

Ahoj.

Poďme sa s vami zoznámiť, volám sa Anastasia Nikolaevna

A ako sa voláš?

Vyberte mená a pripojte sa. (prečítajte si mená každého dieťaťa)

Pozrite sa, čo má škola (obrázky)

Poďme zistiť, ako a ako sa to volá. (vyberte tituly na fotkách)

(knižnica, jedáleň, spálňa, telocvičňa)

Kde sme teraz? (knižnica)

Čo je to "knižnica"?

Slovo „knižnica“ je grécke a pozostáva z dvoch slov. Zo slova „biblio“, čo v gréčtine znamená kniha, a slova „teka“, čo v gréčtine znamená sklad. V doslovnom preklade z gréčtiny do ruštiny je knižnica úložiskom kníh.

Porovnanie pojmov „lekáreň“, „audio knižnica“, „videotéka“, „knižnica“. Hľadanie podobností a rozdielov?

Chlapci, bol už každý z vás v lekárni? Lekáreň - čo to je?

Správna odpoveď: inštitúcia (miestnosť), v ktorej sa lieky skladujú a dajú sa kúpiť.

Zvuková knižnica (počúvanie) je miestnosť (úložisko) alebo oddelenie v knižnici, ktoré zhromažďuje a ukladá zvukové súbory.

Videoknižnica (hodinky) je miestnosť (úložisko) alebo oddelenie v knižnici, ktoré zhromažďuje a ukladá videá.

Knižnica je miestnosť (sklad) pre knihy, kde sa dajú na určité obdobie čítať a požičiavať, ale nie kupovať.

Úvod do knižničných pojmov.

Čitateľ (používateľ), čitateľský formulár, knihovník.

Kto ste v doprave?

Správna odpoveď: Cestujúci

Si v kine, divadle?

Správna odpoveď: Diváci

Keď prídeš do knižnice, kto budeš?

Správna odpoveď: Čitatelia

A kto je čitateľ?

Správna odpoveď: Človek, ktorý je zaneprázdnený čítaním niektorých diel.

Návštevník verejnej knižnice, čitárne, čitárne. Sieň pre čitateľov (Ozhegov).

V knižnici dostanete aj dokument.

Viete ako sa to volá?

Správna odpoveď: Čitateľský formulár.

Na čo je podľa teba čitateľská forma?

Správna odpoveď: za právo používať knižnicu.

Formovanie predstáv o profesii knihovníka.

Kultúra prejavu študentov.

Chlapci, kto je ten, kto vás naučil písať, počítať, čítať? Správna odpoveď: Váš učiteľ je meno, priezvisko učiteľa.

Kto vedie v škole?

Správna odpoveď: Riaditeľ (ale nie riaditeľ).

Knižnica je domovom kníh. Knihy žijú tu, vaši priatelia. Knižnica má veľa kníh, časopisov a tomu všetkému sa hovorí knižný fond. A aby ste rýchlo našli tú správnu knihu, každá je na svojom mieste. Inými slovami, každá kniha má svoj dom a svoj byt. A kto vám pomôže dobre sa orientovať vo svete kníh?

Aké je povolanie tejto osoby? (Správna odpoveď: knihovník, ale nie knihovník).

Pravidlá používania knižnice.

  • V knižnici musíte byť ticho, pretože hluk ruší ostatných čitateľov.
  • Knihy treba vrátiť včas, pretože na ne čakajú ďalší čitatelia. V našej knižnici si môžete požičať knihu na 10 dní.
  • S knihami z knižnice by sa malo zaobchádzať obzvlášť opatrne, aby ich mohlo čítať čo najviac detí.
  • Knihy z knižnice sa nemôžu stratiť, inak v knižnici nezostane ani jedna kniha.
  • Knihy v knižnici (z voľne prístupného fondu) musíte umiestniť presne na miesto, kde ste ich vzali. V opačnom prípade knihovník nebude môcť rýchlo nájsť túto knihu pre iného čitateľa.
  • Nemôžete ohýbať knihy.
  • Stránky knihy sa nedajú skladať.
  • Nedávajte ceruzky a perá do kníh, pri čítaní používajte záložku.
  • Nemôžete písať a kresliť do kníh.
  • Počas jedenia nečítajte knihy.

Konsolidácia.

Navrhujem, aby ste nakreslili obrázok knižnice a nalepili slová z knižnice, ktoré sme študovali.


Ľudmila Shperová

Ak pred desiatimi rokmi predškolák vždy v noci s rodičmi čítal knihu, teraz knihy nahradili počítačové hry, televízia a iné. "tovar" XXI storočia. Rodičia sa čoraz viac čudujú, prečo ich deti nečítajú, pričom v prvom rade zabúdajú, že láska ku knihe sa začína príkladom. Je potrebné vštepovať lásku k tlačenému slovu v samom nízky vek. Preto je súčasťou programu predškolského vzdelávania spolupráca knižnice a škôlky.

MDOU DC No. 4 aktívne spolupracuje s detskou organizáciou knižnica. Účelom spolupráce je propagovať detskú literatúru, pestovať rešpekt ku knihám, vzbudzovať lásku k čítaniu, spájať úsilie predškolskej vzdelávacej inštitúcie s detskou knižnica pre výchovné vzťahy v jedinom vzdelávacom priestore.

Priateľstvo knižnice a predškolský prebieha už mnoho rokov. Za tento čas do kráľovstva kníh zavítali stovky detí.

Tu sú roky 2015-2016 akademický rok, začalo od exkurzie zoznámiť deti prípravná skupina zo škôlky knižnica v rámci Týždňa otvorených dverí "Čas na čítanie" a federálny projekt „PROreading“. V týchto ťažkých časoch potrebuje čítanie detí podporu viac ako kedykoľvek predtým. Práca s predškolákmi je veľmi zaujímavá vec, no zároveň si vyžaduje ďalšie vedomosti a zručnosti. Práve v tomto útlom veku sa totiž prebúdza záujem o knihy a čítanie a zároveň sa v mysli dieťaťa vkladajú také dôležité pojmy ako dobro a zlo, česť a svedomie, milosrdenstvo a účasť. A pracovníci škôlky spolu s rodičmi a knihovníci aktívne sa podieľať na mnohostrannom procese výchovy a formovania osobnosti, ktorý si vyžaduje spoločné úsilie. Čas strávený v knižnica, dobrá pomôcka pre rodičov a deti. Na akciách organizovaných zamestnancami knižnice každé dieťa je vždy vítané. Zároveň sa aktívne zúčastňujú aj samotné deti diania: recitujú básne, spievajú piesne, dostávajú darčeky, sami ich dávajú. Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí učia deti milovať knihy, ich sami milovali. Je tu cítiť rešpekt ku knihám všetci: v prehľadne usporiadaných kópiách, v ústretových zamestnancoch, ktorí vždy navrhnú diela vhodné pre vek dieťaťa. A tak dnes prišli za deťmi knižné postavičky Znayka a Dunno a zoznámili ich knižnica.


Deti sa oboznámili s čitateľskou a predplatiteľskou sálou, pravidlami správania sa v knižnica a o pravidlách zaobchádzania s knihou, dozvedeli sa, čo to slovo znamená "forma" a ako sa prihlásiť knižnica. A Baba Yaga priniesla knihy ako darček knižnica a naučili, ako poraziť čítanie.


rozprávka "Krútňava" deti sa s radosťou hrali samy a rozprávku "Teremok" zobrazené pomocou bábok robotníkov knižnice.


Stal sa objavom čarovného a pre deti neobyčajne zaujímavého sveta.


Súvisiace publikácie:

Človek, ktorý chápe, aké šťastie sa skrýva medzi dvoma obálkami, knihu nikdy neodmietne. V. I. Tolstoj. 2015 oznámené.

Ísť do knižnice je jeden z našich prvých výletov mimo škôlky. Rozoberali sme pravidlá premávky chodcov, pravidlá správania.

V blízkosti našej materskej školy sa nachádza detská mestská knižnica. A spolupracujeme s nimi už dlhé roky. Sme pozvaní.

29. januára naša skupina navštívila knižnicu, kde sa konalo záverečné podujatie na tému A.P. Čechov, veľký ruský spisovateľ. Deti sa dozvedeli.

Predškoláci sú starší ako prípravná skupina MBDOU č.28 „Svetluška“. 11. januára 2014 navštívil Teplovskaja (c) knižnicu. Zorganizovali turné.

V našej záhrade sme mali týždeň kníh. 20. marca Žiaci stredných skupín č.3, č.9. MATERSKÁ ŠKOLA№4 "Baby" Navštívili sme školu.



Načítava...Načítava...